Jak nauczyć dziecko czytać – proste zasady

Na pewno chcesz, by twój maluch jak najlepiej i jak najszybciej się rozwijał. Pragniesz zapewnić mu wszystkie niezbędne narzędzia do nauki, by od początkowych lat kształtować jego umysł i w ten sposób ułatwić mu edukację w późniejszym czasie. Jedną z najważniejszych umiejętności, którą każde dziecko powinno zdobyć, jest umiejętność czytania. A w jaki sposób się ją zdobywa i jak możesz pomóc tego dokonać maluchowi? Jak nauczyć dziecko czytać?

Dzieci rozwijają się w różnym tempie. U niektórych ten rozwój zachodzi bardzo szybko, u innych nieco wolniej. A nie należy go na siłę przyspieszać. Możesz oczywiście motywować i zachęcać szkraba do dalszej nauki i ciągłego zdobywania nowych umiejętności, ale nie jesteś w stanie zmusić go do tego, by nagle sam z siebie przeczytał całą książeczkę. Nie porównuj swojego dziecka do innych. To na pewno nie wpłynie dobrze na jego motywację do nauki. Ciesz się nawet z najmniejszych postępów i nagradzaj za sukcesu, a nie każ za porażki.

Jak nauczyć dziecko czytać? Zazwyczaj maluchy zaczynają samodzielnie czytać na etapie edukacji szkolnej, ale możesz znacznie wcześniej zadbać o to, by były wręcz głodne tej wiedzy i same chciały uczyć się składania literek i rozumienia poszczególnych wyrazów. Nawet dwulatkowi czy trzylatkowi możesz przecież sam czytać książki i jak najbardziej powinieneś to robić. Zainteresowanie światem literatury nie przychodzi przecież samo z siebie. Powinieneś więc pokazać swojemu szkrabowi, że książki są czymś naprawdę wartym uwagi.

tulanki.pl

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *