Psychiatra dziecięcy – kiedy warto udać się do specjalisty?

30 czerwca 2021 psychiatra dziecięcy

Mając zdrowe dziecko, z optymizmem planujemy dla niego przyszłość. Nie zawsze jednak wszystko idzie zgodnie z planem. Pociecha może wykazywać pewne nieprawidłowości, które wykraczają poza normę zachowań uważanych za normę rozwojową. Jeśli zauważacie, że Wasze dziecko boryka się ze skrajnie zmiennymi nastrojami, panicznie boi się pewnych sytuacji i zachowań, ma fobię i lęki to koniecznie zgłoście się do specjalisty.

Dobry psychiatra to klucz do odzyskania równowagi

Psychiatra dziecięcy to osoba, która zajmuje się stawianiem diagnozy, a następnie doborem odpowiedniego leczenia dzieci przejawiających zaburzenia oraz choroby psychiczne wieku dziecięcego. Prowadzi m.in. dziecięcą terapię zaburzeń depresyjnych, lękowych, a także zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Ważne, aby wybrać osobę, która posiada doświadczenie w pracy z dziećmi, ma świetne rekomendacje wśród pacjentów i co ważne każdego traktuje bardzo indywidualnie. Takim miejscem jest chociażby poradnia Harmonia LUX MED, która zajmuje się dziećmi i młodzieżą.

Depresja coraz częstszym problemem u dzieci i młodzieży

Według najnowszych danych, coraz więcej młodych osób boryka się z depresją. Problem z nastrojem, częste smutki i niemożność cieszenia się z małych rzeczy powinna wzbudzić w rodzicach niepokój oraz być sygnałem do skontaktowania się z psychiatrą dziecięcym.

Najczęściej występujące objawy podczas zaburzeń nastroju to:

• obniżony poziom nastroju, częsty smutek i płacz;
  • wysoka drażliwość, częste ataki złości bez określonego powodu;
  • wrogość i agresja wobec otoczenia;
  • brak zainteresowania np. wcześniejszym hobby;
  • problem z zasypianiem, brak chęci wstawania z łożka;
  • lęki przed szkołą, przyszłością;
  • obniżona koncentracja uwagi, problemy szkolne;
  • ucieczki z domu;
  • brak chęci rozmowy z najbliższymi;
  • zaniechanie kontaktów z rówieśnikami;
  • lęk przed porażką;
  • myśli samobójcze;
  • próby okaleczania;
  • ucieczki do wirtualnego świata.

To tylko niektóre z czynników, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Dziecko nie zawsze potrafi oraz chce rozmawiać z rodzicami i bliskimi osobami, dlatego tak ważne jest, aby jego terapią zajął się psychiatra dziecięcy.

Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, wdroży on odpowiednie kroki, aby poprawić stan funkcjonowania Waszej pociechy. Czasami wystarczającym elementem leczenia jest terapia, w poważniejszych przypadkach musi zostać wdrożone leczenie farmakologiczne. Każde dziecko jest inne, dlatego tak ważne jest profesjonalne i indywidualne podejście do sprawy.

Usługi Stomatologa
Na czym polega USG