Strona główna
Działalność medyczna
Tutaj jesteś

Kompleksowe wyposażenie bloku operacyjnego – jaki sprzęt?

12 grudnia 2019

Wyposażenie lub modernizacja bloku operacyjnego to dla każdej placówki medycznej nie lada wydatek.

W dobie, gdy państwowa służba zdrowia boryka się z niedofinansowaniem, wybór właściwego sprzętu medycznego stanowi wyzwanie, od którego może zależeć przyszłość danej placówki medycznej oraz zdrowie i życie jej pacjentów. Planując stworzenie nowego bloku operacyjnego, czy to w szpitalu czy klinice chirurgi plastycznej należy wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • do bloku operacyjnego powinien być swobodny dostęp z najważniejszych punktów budynku,
  • powinien on posiadać jasną i logiczną drogę ewakuacji,
  • powinien posiadać odpowiednie zaplecze sanitarno-techniczne,
  • instalacje, do których będzie podpięty sprzęt medyczny, powinny być odpowiednio zmodernizowane oraz wyposażone w zabezpieczenia i dodatkowe, awaryjne źródło energii .

Niezbędny sprzęt medyczny na sali operacyjnej

Sprzęt, niezbędny do przeprowadzania operacji i zabiegów, podzielić możemy na wyposażenie sali operacyjnej oraz pomieszczeń przyległych, a także specjalne instalacje.

Pierwszą rzeczą, jaką należy zapewnić na bloku operacyjnym, jest właściwa wentylacja oraz klimatyzacja pomieszczenia. Powinna na nią się składać cała instalacja wraz z czerpniami, filtrami, wentylatorami itp. Jej koszt szacować można na 10-15 tysięcy dla jednej sali operacyjnej.

Drugą, niezwykle istotną sprawą, jest zapewnienie pomieszczeniu, w którym przeprowadzane będą zabiegi chirurgiczne, odpowiedniego oświetlenia. Powinno na nie się składać zarówno oświetlenie górne, o dużej mocy, jak i specjalne lampy zabiegowe i operacyjne na stojakach, służące oświetleniu ciała pacjenta, a także lampy bakteriobójcze oraz kwarcowe.

Do wyposażenia sali operacyjnej należą także stoły operacyjne. Wykonane one powinny być ze stali nierdzewnej, wyściółka natomiast powinna być odporna na działanie środków dezynfekujących, nie ulegająca odbarwianiu oraz nie reagująca z krwią. Stół operacyjny powinien mieć regulowaną wysokość oraz kąt ustawienia.

Operacji nie da się przeprowadzić bez panelu chirurgicznego oraz anestezjologicznego. Zawierają one niezbędne narzędzia: skalpele, nici, igły, strzykawki, podajniki, opatrunki, bandaże, środki farmakologiczne oraz mniejsze sprzęty medyczne, jak termometry, pulsoksymetry oraz ssaki. Panele oraz wózki opatrunkowe wykonane powinny być ze stali nierdzewnej lub chromowej. Sale operacyjne wyposażone powinny być także w kardiometry, wagi i analizatory masy ciała, urządzenia do mierzenia natlenienia krwi oraz inną aparaturę medyczną. 

Niezwykle istotnym elementem sali operacyjnej są też pomieszczenia wydzielone do sterylizacji i dezynsekcji sprzętu medycznego. Powinny być one wyposażone w odpowiednie myjki, sterylizatory, meble do przechowywania odczynników chemicznych oraz do przechowywania odzieży ochronnej dla lekarzy i personelu medycznego.

Ostatnim, istotnym elementem sali operacyjnej jest wydzielenie odpowiedniego miejsca do tworzenia i przechowywania dokumentacji medycznej pacjentów. Podobnie, jak inne elementy, powinno ono być wyposażone w meble ze stali nierdzewnej i być sterylne i czyste.

WiheHospital

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

odzież dla pielęgniarek
łóżka
Nowoczesne łóżka medyczne

Jesteś zainteresowany reklamą?

Nowoczesne łóżka medyczne