Książeczki dla małych dzieci – co wybrać?

Kolorowa, pełna ciekawych ilustracji książeczka to z punktu widzenia dorosłego idealna lektura dla malucha. Jednak przyciągające wzrok obrazki, zabawne wierszyki o zwierzakach i piękne baśnie z morałem to często zbyt mało, aby wzbudzić zainteresowanie dziecka. Często bywa odwrotnie – bogactwo kolorów i kształtów rozpraszają uwagę małego czytelnika i zniechęcają do oglądania książeczki. Ulubioną lekturą staje się niejednokrotnie ta, którą na wstępie odrzuciłby dorosły – z pozoru nijaka, nudna, a dla dziecka fascynująca i pełna treści.

W jakie pozycje zaopatrzyć więc biblioteczkę dziecka, aby zachęcić go do czytania/przeglądania książek?

Z pomocą przychodzą min. książeczki z otwieranymi okienkami. Dziecko nie tylko przysłuchuje się ciekawej historii i ogląda obrazki, ale czynnie uczestniczy w czytaniu otwierając okienka, za którymi kryją bajkowe postacie i przedmioty.
Podobne zadanie spełniają książeczki z przesuwanymi elementami. Dziecko przesuwa paluszkiem po książce odsłaniając ukryte obrazki. Interesującą propozycją dla malucha są też książeczki dźwiękowe. Są to książeczki posiadające dźwiękowe przyciski (odgłosy zwierząt leśnych, odgłosy na wsi, dżwięki wydawane przez pojazdy i wiele, wiele innych), które sprawiają,że bajka stara się dla dziecka bardziej atrakcyjna.

Książki sensoryczne

Kolejnymi propozycjami są książeczki sensoryczne, które angażują zmysł dotyku (dziecko ogląda książeczkę i dotyka obrazków, które posiadają zróżnicowaną teksturę), książki rozkładane (pop-up) z ruchomymi elementami, książki z naklejkami, w których tworzeniu dziecko aktywnie uczestniczy.
Różnorodność książkowych propozycji, które oferują sklepy przyprawia o zawrót głowy. Kompletując biblioteczkę malucha warto zapoznać się z recenzjami, odwołać do doświadczenia innych czytelników i przede wszystkim dokładnie przemyśleć, co rzeczywiście interesuje naszego malucha.

krainadiecka.net.pl

You may also like...