Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Czy witamina d pomaga w depresji?

24 czerwca 2024 Czy witamina d pomaga w depresji


Witamina D często określana jako witamina słońca. Od wielu lat wiadomo, że ma ona ścisły związek ze zdrowiem psychicznym. W poniższym artykule dzielimy się informacjami na temat związku między depresją a poziomem witaminy D3 w organizmie. 

Badania potwierdzają korelację między deficytem witaminy D3 a depresją

Jest wiele badań, które potwierdzają, że niski poziom witaminy D3 może prowadzić do zaburzeń depresyjnych lub nasilać je u osób, które już zmagają się z depresją. Warto więc odwiedzić psychiatrę, który specjalizuje się w leczeniu depresji i skonsultować z nim ewentualne przyjmowanie suplementów z witaminą D3. 

Chcemy na początku tego tekstu podkreślić —  warto ostrożne podchodzić do włączania suplementacji tą witaminą. Dobrym posunięciem może być konsultacja z psychiatrą w tej sprawie, np. wizyta w gabinecie psychiatry online: na stronie psychologwnecie.pl — jest to  portal, który specjalizuje się w konsultacjach psychiatrycznych dla pacjentów cierpiących na depresję. 

Relacja między witaminą D3 a depresją często jest wyjaśniany przez występowanie specyficznych receptorów tego związku chemicznego — znajdują się one w tych częściach ośrodkowego układu nerwowego, które są związane z regulacją nastroju i emocji. 

Jak działa witamina D3 w naszym organizmie?

Aby dokładniej zrozumieć, jaki może być związek między witaminą D3 a depresją, warto poznać wpływ tej witaminy na nasz organizm. 

  • Ważną rolą, jaką odgrywa witamina D3 jest wchłanianie wapnia. 

  • Składnik ten pełni istotną rolę w procesie mineralizacji kości.

  • Ma istotny wpływ na produkcję takich neuroprzekaźników jak dopamina, noradrenalina i adrenalina (to jest właśnie istotne zadanie, które wiąże się z regulacją emocji i nastroju).

Sposoby dostarczania witaminy D3

Witaminę D3 można dostarczać na kilka sposobów. Oto one:

  • Ekspozycja na słońce: o promieniach słonecznych mówi się najczęściej w kontekście zagrożeń. Trzeba jednak pamiętać, że to właśnie one są źródłem tej cennej witaminy. Warto więc przebywać na słońcu. Trzeba jednak pamiętać, aby nie doprowadzić do poparzeń.

  • Pok

  • Pokarmy: w ograniczonych ilościach witamina D3 występuje w tłustych rybach, kurzych jajkach i nabiale.

  • Suplementacja: jeśli badanie wykazało, że cierpisz na niedobór witaminy D3, słusznym posunięciem będzie suplementowanie tego składnika. Jako że w każdym kraju obowiązują praktycznie inne normy stężenia tej witaminy, ewentualną suplementację warto skonsultować z rzetelnym lekarzem, który dobrze odpowiednią dawkę witaminy D3 — taką, która podniesie jej poziom w Twoim organizmie. 

Niedobór witaminy D3 ma skalę epidemiczną

Można zaryzykować tezę, że niedobór witaminy jest jednym z kilku najważniejszych czynników, które wpływają na kiepską kondycję psychiczną nowoczesnych społeczeństw. Coraz więcej osób pracuje w zamkniętych biurach — tym samym dostęp do promieni słonecznych, które są naturalnym źródłem tego składnika jest ograniczony.

Stąd już prosta droga do wszelkiej maści problemów o podłożu psychicznym. Niestety niewiele osób ma świadomość problemu. Zdarza się, że lekarz wysyła pacjenta na badania sprawdzające poziom witaminy D3 i wtedy dopiero się okazuje, że przyczyną problemów może być niewystarczająca ilość tej substancji w organizmie. 

Dostarczanie witaminy D3 z myślą o dobrym zdrowiu psychicznym

Zdarza się, że sięganie po suplementy diety nie jest koniecznością. Przebywanie na słońcu (oczywiście z zachowaniem zdrowego rozsądku) jest dobrą metodą na uzupełnienie poziomu tego ważnego związku chemicznego. 

Źródło: https://www.psychiatriapolska.pl/Wplyw-niedoboru-witaminy-D3-na-poziom-nasilenia-objawow-depresyjnych-Przeglad-aktualnych,66809,0,1.html 

Artykuł sponsorowany

WiheHospital

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czy witamina d pomaga w depresji
środki na potencję bez recepty
Mizofonia

Jesteś zainteresowany reklamą?

Mizofonia