Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Ruska bania – czyli sauna z drewna! Jakie są jej zalety?

13 stycznia 2021 ruska bania

Korzystanie z sauny niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego nic dziwnego, że staje się coraz popularniejsze. Praktycznie w większości hotelów, spa, czy nawet parków wodnych, można skorzystać z takiego grupowego lub indywidualnego seansu w saunie. Samych rodzajów saun jest kilka, jednak tą szczególnie przyjemną, która pozwala na chwilę relaksu w naturalnym otoczeniu – czyli drewnie – jest ruska bania!

Ruska bania – jak jest zbudowana?

Czym różni się ruska bania od innych saun? Przede wszystkim tym, że jest to sauna wykonana z drewna, najczęściej osikowego, chociaż równie dobrze nadaje się do tego lipa czy świerk syberyjski. Ważne, aby drewno było solidne. Ruska bania z reguły podzielona jest na dwa pomieszczenia. W jednym jest przebieralnia, a w drugim sauna z zamontowanym piecem.

W zależności od rodzaju konstrukcji ruska bania może mieć kształt owalny, który przypomina beczkę lub kształt prostokątny. Od wysokości konstrukcji zależy także liczba dostępnych miejsc w jej środku – przy wyższych konstrukcjach charakterystyczne są siedziska schodkowe.

ruska bania

Wysoką temperaturę i wilgotność w tego typu saunach zapewniają specjalne piece. To właśnie one podgrzewają kamienie, które następnie są polewane wodą. Temperatury, jakie są osiągane w ruskiej bani, wynoszą średnio 80 – 90°C przy wilgotności w granicy 20-40%. Dzięki temu przebywanie w tego typu saunie jest naprawdę przyjemne. Po wyjściu z sauny konieczne jest zanurzenie się w zimnej wodzie. W tym celu zazwyczaj wykorzystuje się specjalne beczki lub w przypadku parków wodnych, baseny. 

Jak korzystać z ruskiej bani?

Tym, co odróżnia ruską banię od innych rodzajów saun, jest nie tylko jej konstrukcja, ale także specjalny masaż wykonywany w trakcie seansu za pomocą witek brzozowych, jałowcowych, dębowych lub lipowych. Taki masaż witkami nie tylko poprawia krążenie i ułatwia wydalenie toksyn z organizmu, ale daje również wspaniałe wrażania zapachowe, ponieważ w trakcie saunowania i uderzania witkami o skórę, uwalniają się z nich olejki eteryczne.

Korzystając z ruskiej bani, należy zawsze rozebrać się z odzieży wierzchniej i bielizny (również z kostiumów kąpielowych). W przypadku saun publicznych dopuszczalne jest okrycie się ręcznikiem. Nie powinno się również siadać bezpośrednio na drewnianym siedzisku. Tutaj także należy położyć najpierw ręcznik. Po skorzystaniu z sauny trzeba zamoczyć się w zimnej wodzie (robimy to od dołu do góry). Warto pamiętać również o konieczności uzupełnieniu płynów po seansie. I co ważne, nie powinno korzystać się z sauny bezpośrednio po posiłku lub całkowicie na czczo.

Jakie korzyści dla zdrowia daje ruska bania?

Saunowanie w ruskiej bani to wspaniała metoda na oczyszczenie organizmu z toksyn – co dodatkowo jest wspierane przez masaż witkami. Równowaga pomiędzy wysoką temperaturą i optymalną wilgotnością sprawia również, że jest to świetny sposób na chwilę relaksu. Oprócz tego ruska bania wpływa wspomagająco na działanie układu odpornościowego – podobnie jak hartowanie w zimnej wodzie, zaraz po opuszczeniu sauny.

Nasza skóra po kilkunastu minutach w ruskiej bani staje się nawilżona, jędrniejsza i gładsza. Pozytywnym wpływem sauny jest również poprawa krążenia i przyspieszenie metabolizmu, co pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Sauna zapewnia także odprężenie zmęczonym i przeciążonym mięśniom, dlatego często korzystają z niej sportowcy.

WiheHospital

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wybór poradni psychiatrycznej w Lublinie
Czy witamina d pomaga w depresji
środki na potencję bez recepty

Jesteś zainteresowany reklamą?

środki na potencję bez recepty