Strona główna
Medycyna
Tutaj jesteś

Radiologia

14 stycznia 2019


Radiologia jest jedną z ważniejszych dziedzin dla całej branży medycznej. Pozwala bardzo dokładnie zobrazować stan ciała pacjenta. W swoich działaniach wykorzystuje różnorodne technologie. Między innymi ultradźwięki, ale też pole magnetyczne oraz przedmiot największych kontrowersji, czyli promieniowanie rentgenowskie. Radiolodzy zajmują się przede wszystkim przeprowadzaniem samych badań. Jednak na ich podstawie mogą również oceniać stan zdrowia pacjentów i stawiać wstępne diagnozy. Bez radiologii praca innych lekarzy byłaby znacznie trudniejsza. Można śmiało powiedzieć, że większość z nich przynajmniej w minimalnym stopniu współpracuje właśnie z radiologami.

Radiologia – zakres badań

radiologiaRadiolodzy są uprawnieni do przeprowadzania kilku podstawowych badań. Pierwszym z nich jest rentgenografia, nazywana skrótem RTG. Wykonuje się ją u pacjentów, u których występuje spore prawdopodobieństwo wystąpienia różnych urazów stawów bądź kości. Rentgenografia przeprowadzana jest przy zastosowaniu promieniowania rentgenowskiego, którego wiązki (dopasowane do stanu, wagi i wzrostu pacjenta) nakierowuje się na wybrane partie ciała. Aby następnie odczytać wynik badania i zapisać go w formie obrazowej. Drugim, niemalże równie ważnym badaniem radiologicznym jest badanie ultrasonograficzne. Znane pod skrótem USG. Pozwala ono uzyskać bardzo dokładny obraz dosłownie wszystkich narządów. Dzięki niemu lekarze mogą sprawdzić rozmiar i wygląd interesujących ich części ciała pacjenta. Aby następnie ustalić, czy występują w nich pewne nieprawidłowości.

USG jest jednym z tych badań, które szczególnie pomaga podczas stawiania diagnozy. To z jego pomocą można dość szybko rozpoznać pierwsze objawy nowotworów i wielu groźnych chorób, czyli m.in. nawet niewielkie guzki, nienaturalne zniekształcenia ciała, torbiele i inne zmiany chorobowe. Badanie ultrasonograficzne przeprowadza się także na różnych etapach ciąży. W ten sposób lekarz uzyskuje pełną kontrolę nad stanem zdrowia rozwijającego się dziecka. I może po prostu odkryć, czy rozwój płodu przebiega we właściwym tempie.

Mammografia

Te dwa badania – USG i RTG – stanowią absolutną podstawę radiologii, ale nie są jednak jedynymi badaniami wykonywanymi przez radiologów. Kolejnym takim diagnostycznym zabiegiem, który wchodzi w zakres ich usług, jest bowiem mammografia, kojarząca się raczej z ginekologią. Kobiety powinny oczywiście regularnie badań swoje piersi, bo tylko w ten sposób są w stanie zapobiec nowotworom piersi, ale jednak w tym celu najczęściej zgłaszają się po prostu do ginekologów, podczas gdy równie dobrze mogłyby odbyć wizytę u radiologa. Na pewno warto o tym wiedzieć.

Oczywiście nikt nie powinien wywyższać jednej dziedziny medycznej, bo mimo iż radiologia przez wielu uznawana jest za najważniejszy odłam tej branży, bez innych specjalizacji byłaby niczym, gdyż jej celem jest przede wszystkim wykonywanie badań i stawianie chociażby częściowej diagnozy. Radiolodzy nie zajmują się samym leczeniem. Ten obowiązkiem spada więc na barki przedstawicieli innych specjalizacji medycznych.

WiheHospital

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zastosowania teleradiologii
odzież medyczna
odszkodowanie

Jesteś zainteresowany reklamą?

odszkodowanie