Medycyna

Waginoplastyka i inne zabiegi ginekologii estetycznej

14 kwietnia 2020

Waginoplastyka to zabieg z zakresu ginekologii estetycznej, który cieszy się dużym zainteresowaniem przede wszystkim wśród kobiet po porodach. Rozciągnięcie tkanek powoduje dyskomfort i pogarsza jakość życia, także w sferze seksualnej, stąd właśnie decyzja o zabiegu plastycznym pochwy. Taka ingerencja zawsze poprzedzana jest konsultacją specjalistyczną, w czasie której lekarz zasugerować może także inne możliwości. Na czym polega waginoplastyka? Jakie inne zabiegi są warte rozważenia? Podpowiadamy.

1. Waginoplastyka

2. Plastyka krocza

3. Labioplastyka i labiominoroplastyka

W przypadku chęci skorzystania z któregokolwiek z tych zabiegów pierwszy krok stanowi konsultacja ze specjalistą ginekologii plastycznej, który oceni możliwości działania.

Waginoplastyka

Waginoplastyka to zabieg, mający na celu zwężenie wejścia do pochwy poprzez usunięcie uszkodzonych lub zwiotczałych tkanek. Więcej informacji o wskazaniach i przebiegu zabiegu dostępnych jest na stronie: https://medifem.pl/ginekologia-plastyczna-chirurgia/waginoplastyka/. Efektem przeprowadzonego zabiegu jest zwiększenie napięcia mięśni pochwy oraz poprawa estetyki. Bardzo często przeprowadzenie zabiegu podnosi pewność siebie i pozwala na uzyskanie satysfakcji w życiu seksualnym. Jeśli zmiany nie są mocno zaawansowane, można wykonać wariant laserowego obkurczania pochwy.

Plastyka krocza

Waginoplastyka jest jednym z zabiegów polecanych kobietom po porodzie. Drugim jest plastyka krocza. Tutaj kluczowe działanie polega na chirurgicznym usunięciu zrostów, będących efektem szycia rozciętego lub pękniętego w trakcie porodu naturalnego krocza. Zrosty to nie tylko nieestetyczny wygląd. Ich obecność powoduje poważny dyskomfort zarówno podczas współżycia czy aktywności fizycznej, jak i w trakcie codziennego funkcjonowania. Podrażnienia może wywoływać choćby samo ocieranie o bieliznę. Bardzo często plastykę krocza przeprowadza się równocześnie z waginoplastyką. Co ważne, uzyskany efekt jest trwały u zdecydowanej większości pacjentek.

Labioplastyka i labiominoroplastyka

Labioplastyka to zabieg z dziedziny ginekologii estetycznej, którego zadaniem jest korekta warg sromowych. Labiominoroplastyka dotyczy konkretnie warg sromowych mniejszych. Zakres działania w tych zabiegach może być różny, gdyż modyfikacji podlega zarówno wielkość, jak i kształt problematycznego miejsca. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o względu estetyczne. Zbyt duże wargi sromowe stanowią utrudnienie w sferze seksualnej, a także i w codziennym funkcjonowaniu. Są silne podatne na otarcia spowodowane noszeniem odzieży lub bielizny, co z kolei łatwo doprowadzić może do powstawania ran, a później także infekcji intymnych. Szczególnie podatne na takie sytuacje są osoby aktywne fizycznie. Zabiegowi labioplastyki poddają się panie, które doznały fizycznego urazu, np. poprzez nieprawidłowo wykonany piercing lub u których na skutek ciężkiego porodu doszło do zniekształcenia tej strefy. Na wygląd warg sromowych wpłynąć może również leczenie hormonalne lub zaburzenia na tle endokrynologicznym.

Oczywiście, na wymienionych zabiegach możliwości ginekologii estetycznej się nie kończą. Specjaliści zajmujący się tą dziedziną przeprowadzają także zabiegi uwypuklenia łechtaczki (hoodoplastykę) oraz rekonstrukcję i usuwanie błon dziewiczych. W przypadku występowania wrodzonych wad polegających na nieprawidłowym wykształceniu okolic intymnych także można zwrócić się do lekarza zajmującego się tą dziedziną medycyny. Współczesne możliwości w zakresie sprzętu i umiejętności lekarzy są coraz większe.

Zastosowania teleradiologii
odzież medyczna