AZS – czy wiesz, jak wygląda atopowe zapalenie skóry?

Choroby, które dotykają naszego ciała często są bardzo dokuczliwe. Co więcej, przez ich widoczność na naszej skórze mogą budzić w nas kompleksy, co ma negatywny wpływ na samopoczucie i nastrój. Dlatego już przy pierwszych objawach choroby powinniśmy zasięgnąć pomocy lekarskiej. Nie dopuścimy wtedy do rozwoju dolegliwości i dojścia do zaawansowanego stadium.  Jednak jak rozpoznać pierwsze objawy choroby? Dziś zajmiemy się AZS. Jest to atopowe zapalenie skóry, które może okazać się naprawdę bardzo dokuczliwe. Jak szybko je rozpoznać i skutecznie leczyć?

Jak objawia się atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry występuje jako forma reakcji alergicznej. Choroba najczęściej dotyka dzieci, jednak dorośli także są na nią narażeni. Zjawisko atopii obejmuje skórę, jednak zdarza się także, że występuje w błonach śluzowych. Pojawia się, gdy człowiek zetknie się z danym alergenem. Obojętne, czy odbędzie się to przez dotyk, wziewnie lub przez pokarm. Choroba ma podłoże genetyczne. 

AZS to zmiany wypryskowe na ciele człowieka. Towarzyszy im świąd oraz czasem lichenizacja zmian. Choroba jest przewlekła i może występować w różnym nasileniu. Jednak dochodzi do przypadków, w których choroba samoczynnie ustępuje. Atopowe zapalenie skóry najczęściej dotyka osoby, których skóra jest skłonna do przesuszania oraz rogowacenia. Zmiany występują zazwyczaj na zgięcia oraz miejscach narażonych na ucisk i zadrapania. 

Leczenie – atopowe zapalenie skóry pod lupą

Leczenie atopowe zapalenie skóry obejmuje działanie miejscowe oraz eliminujące alergie. Dlatego też powinniśmy korzystać z pomocy zarówno dermatologa jak i alergologa. Pierwszym krokiem w leczeniu jest rozpoznanie czynnika wywołującego reakcje alergiczną. Kolejny etap polega na jego wyeliminowaniu lub uodpornieniu na niego. Leczenie atopowe zapalenie skóry to również maści oraz zabiegi. Nowoczesne rozwiązania polegają na przykład na wykorzystaniu lamp z promieniowaniem UVB. Miejscowo należy stosować emolienty oraz różne zawiesiny, które odpowiednio nawilżą skórę i złagodzą świąd. Ważne jest także dbanie o odpowiednią pielęgnacje ciała przy AZS. 

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z atopowym zapaleniem skóry?

Zmiany przy atopowym zapaleniu skóry często są początkowo ignorowane. Uważamy, że to chwilowy problem, który sam zniknie. Jednak nie powinniśmy tak ignorować zmian skórnych. Reakcje alergiczne organizmu dają nam znać, że dany czynnik jest dla nas szkodliwy. Co więcej, AZS ma charakter nawrotowy, dlatego może do nas powracać. Rozpoznanie choroby może mieć miejsce już w okresie niemowlęctwa, bo już wtedy atopia daje o sobie znać. AZS ma trzy fazy, z której każda objawia się w innym etapie życia. Pierwsza występuje więc w okresie niemowlęctwa, następnie dzieciństwa, a trzecia obejmuje wiek młodzieńczy oraz dorosłość. 

Leczenie atopowe zapalenie skóry powinno obejmować kompleksowe działanie. Warto raz na zawsze rozprawić się z problemem. Jeśli jest to bardziej skomplikowane, to możemy chociaż uśmierzyć dolegliwości oraz częściowo pozbyć się zmian. 

You may also like...