Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jak działa komora hiperbaryczna?

5 października 2021 Komora hiperbaryczna - jak działa?


Ostatnimi czasy coraz głośniej i częściej mówi się o tlenoterapii hiperbarycznej. Zabieg odbywa się w komorze hiperbarycznej, gdzie pacjentowi podaje się tlen w warunkach zwiększonego ciśnienia. Przebywanie w komorze hiperbarycznej jest dla ludzkiego organizmu zbawienne – nasyca wszystkie tkanki tlenem, który przenika do czerwonych krwinek. Stężenie tlenu zwiększa się w krwi, osoczu, układzie limfatycznym oraz w płynu mózgowo-rdzeniowym.

Dlaczego tlenoterapia hiperbaryczna jest tak popularna?

Komora hiperbaryczna to miejsce, które regularnie odwiedzają sportowcy. Komory hiperbaryczne umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie komórek ludzkiego organizmu oraz pobudzają do pracy te dotychczas uśpione. Dzięki zwiększonej dawce tlenu przyspiesza się regeneracja komórek oraz gojenie się ran. Tlenoterapia hiperbaryczna znacznie spowalnia procesy starzenia, a także jest przydatna w walce ze zmianami zapalnymi. Może być także wsparciem w walce z tak trudnymi chorobami jak borelioza czy fibromialgia. Co najważniejsze, zabieg jest dla pacjenta bardzo komfortowy i zupełnie bezbolesny – wykwalifikowany personel czuwa nad pacjentem, podczas gdy ten wdycha tlen w specjalnie skonstruowanej komorze hiperbarycznej.

Jakie działanie na organizm mają komory hiperbaryczne?

Zabiegi wykonywane w warunkach zwiększonego ciśnienia dostarczają tlen do wszystkich tkanek organizmu, odżywiają je i zapobiegają niedotlenieniu. Skutkiem tego znacznie poprawia się krążenie krwi, a organizm lepiej radzi sobie z zakażeniami, procesami zapalnymi oraz walce z wirusami i bakteriami. Procesy starzenia są znacznie spowolnione. Większa ilość tlenu okazuje się być skuteczna w zwalczaniu obrzęków i poprawia kondycję seksualną. Komora hiperbaryczna może okazać się wybawieniem dla osób, które mają problem z trudno gojącymi się ranami.

Jak powinny wyglądać zabiegi w komorze hiperbarycznej?

Aby tlenoterapia przyniosła efekty, powinna być wykonywana systematycznie. Jeden zabieg to zdecydowanie za mało. Częstotliwość zabiegów powinna być dostosowana do wieku, stanu zdrowia i potrzeb pacjenta – są to bowiem kwestie indywidualne. Z reguły zabieg nie trwa dłużej niż godzinę, a pacjent odwiedza komorę hiperbaryczną raz dziennie. Całkowita ilość zabiegów waha się od dziesięciu do nawet kilkudziesięciu. Trzeba mieć na uwadze, że Komora hiperbaryczna jest dla pacjenta całkiem bezpieczna. W pomieszczeniu przebywa wykwalifikowany członek personelu, którego zadaniem jest czuwanie nad samopoczuciem pacjenta. Ma z nim ciągły kontakt wzrokowy oraz dźwiękowy. Podczas zabiegu nie ma żadnych przeszkód, by pacjent zajął się rozrywką: słuchaniem muzyki, czytaniem książki czy oglądaniem filmów.

Komora hiperbaryczna w sporcie

Komory hiperbaryczne są regularnie odwiedzane przez osoby profesjonalnie zajmujące się sportem. Nazywa się je naturalnym dopingiem. Dzięki zabiegom tlenoterapii organizm po ciężkim wysiłku regeneruje się o wiele szybciej i wraca do formy po ewentualnych kontuzjach. Tlenoterapia zmniejsza efekt zakwaszenia mięśni, poprawia metabolizm oraz zapobiega odwodnieniu organizmu. Zabiegi w komorach hiperbarycznych przeznaczone są dla tych osób, które chcą poprawić kondycję organizmu, Podsumowując, nie ma się co dziwić, że komory hiperbaryczne w ostatnich czasach są tak bardzo popularne. Przeznaczone są nie tylko dla sportowców – mogą bowiem okazać się przydatne w leczeniu różnego rodzaju schorzeń i problemów zdrowotnych. Przed przystąpieniem do zabiegu warto zapoznać się z zaleceniami, by odpowiednio się do niego przygotować – między innymi pozbyć się zakazanych w komorze przedmiotów.

Artykuł powstał we współpracy z https://bodyoxy.pl/

WiheHospital

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wybór poradni psychiatrycznej w Lublinie
Czy witamina d pomaga w depresji
środki na potencję bez recepty

Jesteś zainteresowany reklamą?

środki na potencję bez recepty