Niektóre choroby i dolegliwości wymagają od pacjentów leczenia się w szpitalach. O ile nikt nie udałby się do takie placówki ze zwykłym przeziębieniem czy nawet grypą, które najczęściej mijają samoistnie albo po zażyciu antybiotyków przepisanych przez rodzinnego lekarza, tak w przypadku poważniejszych i dłużej utrzymujących się schorzeń należy znaleźć się pod stałą opieką medyczną. Pacjentom oferują ją na ten moment zarówno kliniki prywatne, jak i te państwowe. A które z nich okażą się lepszym miejscem do naprawy własnego zdrowia? Dobrym rozwiązaniem może być choćby szpital Gorlice.
Szpital państwowy czy prywatny?
Co jest lepsze – szpital państwowy czy prywatny? To pytanie od kilku lat jest jednym z najgorętszych tematów, który dzieli ludzi na dwa obozy – przeciwników oraz zwolenników prywatyzacji opieki medycznej. Obie strony potrafią wysunąć wiele dowodów uzasadniających prawdziwość ich twierdzeń. Ci, którzy należą do grupy krytykującej prywatną opiekę zdrowotną, twierdzą, że prywatne klinik powstają tylko po to, by ich właściciele oraz pracujące w nich osoby mogły zarabiać na zrozpaczonych pacjentach. Człowiek chory jest w stanie zrobić dosłownie wszystko, by odzyskać swoje zdrowie.
Jeżeli widzi, że szpital państwowy nie jest w stanie mu pomóc, bez żadnego zawahania udaje się do kliniki prywatnej. I wierzy głęboko w to, że jeśli wrzuci komuś dodatkowe pieniądze do kieszeni, lekarze lepiej się nim zajmą, bo zyskają dodatkową motywację do działania. A, jak twierdzą przeciwnicy komercjalizacji szpitali, najczęściej wcale tak się nie dzieje. Pracownicy prywatnych klinik jedynie spijają samą śmietankę. Liczą się dla nich wyłącznie zyski. A dobro pacjenta spada na ostatni plan.
Szpital Gorlice
Wiele osób nie zgodzi się jednak z tą teorią. Ale nie zależnie od tego, kto w tym sporze rzeczywiście ma rację, trzeba jasno to sobie powiedzieć, że to nie profil szpitala decyduje o jego profesjonalizmie. Liczy się przede wszystkim jego kadra. Potwierdzeniem tych słów może być chociażby szpital funkcjonujący w Gorlicach. To specjalistyczna klinika, która na ten moment posiada w swoim gmachu kilkanaście oddzielnych oddziałów, do których przynależy również kilkadziesiąt poradni oraz osobny zakład opiekuńczo-leczniczy. Szpital zatrudnia wielu specjalistów. Każdy z nich jest nie tylko doświadczonym lekarzem, ale też przede wszystkim zwykłym człowiekiem. Takim, który potrafi wczuć się w rolę swojego pacjenta. Wejść w jego skórę i zająć się nim tak, by jak najszybciej odzyskał on swoje zdrowia oraz wysoki komfort życia. Wszystkie szpitale powinny funkcjonować właśnie w taki sposób. Niezależnie od tego, czy są placówkami komercyjnymi, czy wchodzą w skład państwowej opieki medycznej.
Wybór właściwego szpitala może być bardzo trudny. A zwłaszcza dla tych osób, które mają naprawdę poważne problemy zdrowotne i które od kilku lat próbują nieudolnie się ich pozbyć. Warto zatem rozważyć różne opcje. I nie kierować się w takich sytuacjach tylko i wyłącznie profilem danej placówki. Te państwowe potrafią zająć się pacjentami tak samo dobrze jak te prywatne. Wartość szpitala zależy przede wszystkim od osób, które go tworzą.