Strona główna
Medycyna
Tutaj jesteś

Optymalizacja kosztów w działalności leczniczej

6 stycznia 2019


Obejmujący już niemalże całą Polskę kryzy gospodarczy dotyka wszystkich. Także i tych, którzy według innych osób na pieniądze nie mają co narzekać. Bo oczywiście Polacy uważają, że lekarze mają istny raj na ziemi. Że nie muszą dosłownie niczym się przejmować. Skoro już za wypisanie zwykłej recepty, która to czynność zajmuje im maksymalnie kilkanaście minut, otrzymują nawet i sto złotych. O ile jednak działają w placówkach prywatnych. Dużo cięższy los wiodą bowiem przedstawiciele państwowych ośrodków zdrowia i szpitali. To właśnie w tego rodzaju instytucjach bardzo ważna staje się optymalizacja kosztów prowadzenia działalności leczniczej. Dzięki której można zminimalizować wydatki i tym samym automatycznie powiększyć zyski.

Wydatki na opiekę zdrowotną

optymalizacja kosztów w działalności leczniczejA niestety ponoszone przez instytucje koszty są najczęściej dużo wyższe od samych przychodów. Placówki współpracujące z Narodowym Funduszem Zdrowia, czyli oferujące pacjentom darmową opiekę zdrowotną, nie mają na czym zarabiać. Teoretycznie uzyskują pewne pieniądze od państwa. Ale nijak nie wystarczają one na pokrycie nawet podstawowych rachunków. A co tu mówić o jakichś dodatkowych inwestycjach, ulepszaniu placówek czy zaopatrywaniu ich w nowocześniejszy sprzęt. A potem pacjenci narzekają. Marudzą, że polska opieka zdrowotna jest niewystarczająca. Krytykują ją za stosowanie niemalże przedwojennych metod leczenia i korzystanie ze sprzętów, które mogą pochwalić się dłuższym życiem od niejednej osoby na tej ziemi. Podczas gdy lekarze nie są niczemu winni. Oni jedynie dostosowują się do warunków, w jakich przyszło im pracować.

Optymalizacja kosztów w działalności leczniczej

Dużo więcej mogą jednak zdziałać osoby odpowiedzialne za zarządzanie takimi placówkami. Skoro same widzą, że ich wydatki są znacznie wyższe w stosunku do dochodów, powinny zainteresować się różnymi metodami optymalizacji finansów, które według przeprowadzonych badań mogą przynieść wiele dobrego także i działalnościom medycznym. Widać zresztą, że w ostatnim czasie coraz więcej placówek postanawia z nich skorzystać. W szpitalach, klinikach i ośrodkach zdrowia tworzone są nowoczesne działy zajmujące się samym planowaniem i kontrolingiem. Mimo iż podobne sektory powstawały już kilkanaście lat temu, dziś przyjmują one zupełnie inny charakter. W końcu ludzie zaczęli traktować je poważnie. Stały się tak samo ważną częścią biznesów jak dział obsługi pacjenta bądź księgowość. Sektor planowania i kontrolingu ma za zadanie m.in. opracowywać nowoczesne strategie finansowe, a także obliczać ryzyko związane z planowanymi inwestycjami. Dzięki jego pracy pieniądze nareszcie są wydawane w sposób sensowny. Placówki nigdzie ich nie tracą, a to pozwala im gromadzić ich więcej.

W przypadku działalności leczniczych przychody są bardzo mocno uzależnione od samych wydatków. Żadna przychodnia czy najmniejsza nawet klinika nie jest w stanie całkowicie zrezygnować z pewnych inwestycji, dlatego tak ważne jest to, aby każda z nich była dokładnie przemyślana. Optymalizacja finansowa naprawdę przynosi korzyści. Każdy biznesmen jest w stanie to potwierdzić.

WiheHospital

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Rezonans magnetyczny
Jakie znaczenie mają inhibitory
Zastosowania teleradiologii

Jesteś zainteresowany reklamą?