Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Ból stawu biodrowego – jak z nim walczyć?

23 września 2019 ból biodra

Ból bioder najczęściej jest spowodowany przeciążeniem, jednak po kilku dniach objawy przechodzą. Jeśli jednak odczuwamy ból przez dłuższy czas, może to być oznaka poważnej choroby, której nie powinno się bagatelizować. Ograniczona ruchliwość bioder często wpływa na bóle w dolnej partii pleców, czy problemy z kolanami. Twoje biodra są końmi roboczymi Twojego ciała, więc nic dziwnego, że ucisk i ból oznacza kłopoty. Dlaczego więc biodra są tak ważne? Jakie są przyczyny ogromnego bólu i jak z nim walczyć?

Ból biodra – przyczyny

Przyczyn bólu stawu biodrowego może być wiele, zaczynając od klasycznych urazów mechanicznych, kończąc na poważnych dolegliwościach chorobowych. Najbardziej przeciętnym powodem bólu stawu biodrowego jest przeciążenie, które może być skutkiem intensywnego treningu lub ciężką pracą fizyczną. Taki rodzaj bólu jest niegroźny i mija samoistnie. Następną przyczyną może być zespół podrażnionego stawu biodrowego, który objawia się utykaniem i bólem pachwin. Kolejnym czynnikiem wpływającym na ból są zwichnięcia  stawu lub złamanie szyjki kości udowej. Zwyrodnienia i zapalenia stawu biodrowego również wpływają na jego ogromny ból i problemy z funkcjonowaniem. U dzieci często występuje choroba nazywana jałową martwica kości udowej. Wiąże się z ogromnym bólem stawu biodrowego i sztywnością, a także spłaszczeniem pośladka.

Ćwiczenia na mobilność bioder

Dla utrzymania zdrowych stawów bardzo ważną rolę odgrywa aktywność fizyczna. Nie chodzi tu o intensywne treningi, tylko codzienne rozciąganie lub nawet 15-minutowy spacer. Oto kilka ćwiczeń, żeby wzmocnić mobilność bioder. Są odpowiednie dla osób w każdym wieku i nie wymagają większej sprawności. Wystarczy odrobinę miejsca na podłodze, posiadanie piłki do masażu i karimaty (zamiast karimaty może być koc lub kołdra. Chodzi po prostu o miękkie podłoże). Może zdarzyć się sytuacja, że podczas wykonywania tych ćwiczeń będziesz odczuwał ucisk. Po czasie powinien ustąpić, jednak jeżeli nie zauważysz poprawy warto skorzystać z usług profesjonalnych fizjoterapeutów lub z pomocy lekarza. Bardzo skuteczne są rehabilitacje oraz samodzielne ćwiczenia. Wiele przydatnych ćwiczeń można znaleźć w artykule o bólu stawu biodrowego, który znajduje się tutaj. Warto wykonywać je regularnie, aby zwiększyć elastyczność poruszania się.

Rozciąganie zginaczy miednicy

Stanowią je mięśnie łączące kość udową z miednicą. Są odpowiedzialne za ruchy podobne do przysiadów. Rozciąganie zginaczy bioder może uwolnić napięcie nagromadzone w ciągu dziennego siedzenia i ulżyć powszechnemu bólowi dolnych pleców. Oprzyj jedną nogę na krześle, a drugą wysuń za siebie i lekko zegnij tak, jakbyś chciał nim klęknąć. Prostuj sylwetkę i wypychaj biodro do przodu. Powtórz kilka razy na każdą stronę.

Masaż piłeczką lub piankowym rollerem

Kładziemy się na boku na piłeczce lub rollerze i szukamy spiętych miejsc. Rolujemy i jeżeli odczujemy ból, oznacza to, że rzeczywiście skróciła się ruchomość naszego stawu biodrowego.

Rozciąganie w siadzie

Usiądź „po turecku” i wyprostuj plecy. Lewą stopę umieść na prawej nodze tak, aby stopa dotykała prawego kolana. Wytrzymaj w takiej pozycji kilka sekund i zmień nogę. Nie zapominaj o wyprostowanych plecach!

WiheHospital

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wybór poradni psychiatrycznej w Lublinie
Czy witamina d pomaga w depresji
środki na potencję bez recepty

Jesteś zainteresowany reklamą?

środki na potencję bez recepty