Czy warto inwestować w makijaż permanentny?

Makijaż permanentny jest jednym z zabiegów kosmetycznych, który polega na wprowadzeniu pigmentu pod skórę na twarzy. Dotyczy brwi, powiek oraz ust. W praktyce kobiety decydują się na jego wykonanie, by podkreślić ich kolor na stałe i nie musieć malować się codziennie.

Na czym polega makijaż permanentny?

Makijaż permanentny, czyli mikropigmentację można wykonać w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Nie każda kosmetyczka wykonuje ten rodzaj makijażu. Zajmują się nim linergistki, czyli kosmetyczki, które przeszły specjalne szkolenia z wykonywania trwałego makijażu.

Całość podzielić można na trzy etapy:

  1. Konsultacja, podczas której omawiane są ewentualne przeciwwskazania i wykonywany jest próbny makijaż zmywalnymi kosmetykami.
  2. Właściwy zabieg, który trwa około 2 – 3 godzin w wypadku ust i około godziny, gdy mikropigmentacja dotyczy brwi lub powiek.
  3. Korekta zabiegu po około 4 tygodniach – wtedy skóra jest całkowicie zagojona i dobrze widać, czy i gdzie trzeba jeszcze dopracować makijaż.

Podczas zabiegu mikropigmentacji pod skórę wstrzykuje się odpowiedni naturalny barwnik. Rolą kosmetyczki jest również tak dobrać kolor, by klientka wyglądała naturalnie i nie czuła się w makijażu przebrana. Kolor na ustach nie powinien być ciemniejszy bardziej niż 2 – 3 tony od naturalnego. Na brwiach zwykle nakłada się odcienie brązu a kreski na powiekach robione są czarnym tuszem.

Barwnik wstrzykuje się przy pomocy jednorazowych igieł na głębokość 3 – 5 mm. To płycej niż w wypadku tatuażu, dlatego też efekty makijażu permanentnego nie utrzymują się przez całe życie. Zwykle jego efekty są widoczne od 2 do maksymalnie 5 lat.

Znieczulenie w czasie mikropigmentacji

Zabieg wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu. Najczęściej miejsca wkłucia smarowane są kremem znieczulającym przed zabiegiem. Dodatkowo podczas zabiegu używa się płynów, które również uśmierzają ból. Przy makijażu permanentnym oczu pomocne okazują się również krople.

W dużych klinikach medycyny estetycznej zabieg mikropigmentacji ust można wykonać w znieczuleniu podobnym do tego, które dostaje się w gabinecie stomatologicznym.

Przeciwwskazania do wykonania makijażu permanentnego

Osoby, które leczą choroby przewlekłe, zwłaszcza skóry, powinny skonsultować się przed zabiegiem ze swoim lekarzem. Schorzenia takie, jak atopowe zapalenie skóry, czy łuszczyca wykluczają wykonanie makijażu permanentnego.

Również przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza rozrzedzających krew lub stosowanych przy chorobach autoimmunologicznych, jest przeciwwskazaniem do wykonania mikropigmentacji.

Niektóre salony kosmetyczne odradzają również zabiegi kobietom w ciąży.

Ile kosztuje makijaż permanentny?

W zależności od salonu kosmetycznego, zabiegi mikropigmentacji kosztują około 800 – 1000 zł za makijaż ust i podobnie za makijaż brwi. Kreski na powiekach to koszt około 500 – 700 zł. Do tego należy dodać cenę korekty po zabiegu i ewentualnego uzupełnienia pigmentu po kilku miesiącach.

You may also like...