Medycyna

Rezonans magnetyczny – najważniejsze informacje przed badaniem

30 lipca 2024 Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny to profesjonalna technika obrazowania, która umożliwia bardzo skrupulatne badanie wnętrza ciała bez obowiązku stosowania promieniowania rentgenowskiego. Dzięki tej technologii lekarze mogą diagnozować i monitorować sporo różnych schorzeń w sposób bezpieczny i zupełnie nieinwazyjny.

Rezonans magnetyczny – co to jest i jakie choroby diagnozuje?

Rezonans magnetyczny to bardzo popularna i powszechnie rekomendowana technika obrazowania medycznego, która wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe do tworzenia dokładnych obrazów narządów i tkanek wewnątrz ciała. W przeciwieństwie do tomografii komputerowej rezonans magnetyczny nie stosuje promieniowania jonizującego, co czyni go bezpieczniejszym dla zdrowia pacjentów. Rezonans jest wyjątkowo uniwersalną metodą diagnostyczną, pozwalającą na wykrycie wielu odmiennych schorzeń. Jest bardzo ważny chociażby w diagnostyce chorób mózgu. Z jego pomocą guzy, stwardnienie rozsiane czy tętniaki mogą zostać naprawdę szybko zlokalizowane. Umożliwia również szczegółowe badanie kręgosłupa, wykrywanie przepuklin, zmian zwyrodnieniowych czy kontuzji rdzenia kręgowego. W przypadku serca i naczyń krwionośnych MRI pozwala z kolei ocenić stan tego mięśnia, zdiagnozować choroby wieńcowe, a nawet tętniaki aorty. Szerokie spektrum zastosowań rezonansu sprawia, że stosuje się go w diagnostyce wielu różnych chorób. Jeśli mieszkasz w Lublinie i szukasz zaufanej firmy, która specjalizuje się w tej branży, to postaw na: https://rezonika.pl/.

Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego?

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego jest relatywnie proste, co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na wykonanie tego badania. Przed rozpoczęciem badania pacjent zostaje dokładnie poinformowany o jego przebiegu i potencjalnych przeciwwskazaniach. Bardzo istotne jest, aby lekarz znał pełną historię medyczną pacjenta, ponieważ niektóre osoby mogą mieć chociażby rozrusznik serca, z którym nie można wykonać rezonansu. Przed wejściem do pomieszczenia z aparatem MRI pacjent musi zdjąć wszelkie metalowe przedmioty. W gabinecie absolutnie niedopuszczalna jest biżuteria, zegarki, paski, a także telefon komórkowy. W przypadku rezonansu magnetycznego z kontrastem pacjent powinien być poproszony o pozostanie na czczo przez co najmniej parę godzin przed badaniem. Kontrast podawany jest dożylnie i pomaga lepiej pokazać niektóre struktury wewnątrz ciała. Przed podaniem kontrastu lekarz może zlecić badania krwi w celu sprawdzenia funkcji nerek, albowiem kontrast jest wydalany przez nerki. U większości pacjentów podanie kontrastu jest jednak w pełni bezpieczne.

Kiedy warto wykonać rezonans?

Decyzję o wykonaniu rezonansu magnetycznego podejmuje lekarz na bazie objawów pacjenta oraz wyników poprzednich badań. MRI jest bardzo mocno wskazany w sytuacjach, kiedy to inne metody diagnostyczne nie dostarczają wystarczającej ilości informacji. Rezonans jest bardzo dobrą alternatywą chociażby dla tomografii, która jest bardziej obciążająca dla organizmu. W przypadku podejrzenia schorzeń neurologicznych MRI jest badaniem pierwszego wyboru, ponieważ pozwala ono na skrupulatną ocenę struktury i funkcji mózgu, co jest bardzo ważne w planowaniu ewentualnego leczenia. W diagnostyce chorób kręgosłupa rezonans magnetyczny także może okazać się nieoceniony. Umożliwia on bardzo szczegółową analizę tkanek miękkich, co pozwala na precyzyjne określenie przyczyny dolegliwości i wybór idealnej terapii. Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, to warto zdecydować się na wykonanie rezonansu, ponieważ badanie to jest bezbolesne, a ponadto bardzo efektywne.

Rezonans magnetyczny
Jakie znaczenie mają inhibitory