Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Angina ropna – czym jest i jak z nią walczyć?

30 listopada 2020

Dbanie o swoje zdrowie jest bardzo ważne, szczególnie w tym nieprzyjemnym dla całego świata okresie. Niestety, wraz z nadejściem jesieni, a później zimy jesteśmy narażeni na kontakt z większą ilością drobnoustrojów chorobotwórczych, jak i nasz organizm może być bardziej podatny na poddawanie się ich atakom. Jedną z chorób, która dotyka wiele osób właśnie w sezonie jesienno-zimowym jest angina ropna, czyli bakteryjne zapalenie migdałków i błony śluzowej w nosogardle. Jak sobie z nią radzić, jeżeli już się zarazimy? Co wywołuje anginę? Jakie są pierwsze objawy i po czym poznać, że powinniśmy jak najszybciej poprosić o pomoc lekarza?

1. Czym jest angina ropna?

2. Jakie są przyczyny anginy ropnej?

3. Jakie są objawy anginy ropnej?

Czym jest angina ropna?

Angina ropna, często nazywana również paciorkowcową, to zapalenie błony śluzowej gardła oraz migdałków podniebiennych. Wywoływana jest przez bakterie – paciorkowce hemolizujące z grupy A. Do pewnego stopnia można określić ją mianem choroby sezonowej, ze względu na częstsze występowanie w okresach obniżonej odporności: jesienią czy zimą.

Warto zwrócić uwagę na to, że jest to choroba bardzo mocno zakaźna, ponieważ roznosi się drogą kropelkową. Właśnie dlatego nie powinniśmy zwlekać z wizytą u lekarza, jeżeli rozpoznamy u siebie jej objawy. Przeczytaj więcej o anginie ropnej na stronie: https://diag.pl/pacjent/angina-ropna-o-objawach-i-przyczynach-choroby/.

Jakie są przyczyny anginy ropnej?

Przyczyną pojawienia się anginy ropnej jest nagromadzenie bakterii paciorkowców z gatunku S. pyogenes w obszarze nosogardzieli chorego. Nazwa choroby pochodzi między innymi właśnie od tego, że bakterie te powodują powstawanie czopów ropowo-śluzowych w tym obszarze. Choroba ta bardzo często pojawia się u dzieci, ponieważ ich delikatne organizmy nie są w stanie zdusić rozwoju bakterii zanim te zaczną dawać nieprzyjemne objawy. Nie oznacza to jednak, że dorośli nie chorują – jest to jedna z najczęściej występujących dolegliwości dotyczących górnych dróg oddechowych.

Ponieważ przeniesienie bakterii następuje drogą kropelkową, osoba chora jest w stanie zarażać innych w momencie gdy mówi, kaszle lub kicha. W sytuacji gdy patogeny trafią na kolejnego nosiciela, czas pomiędzy kontaktem a inkubacją wynosi zwykle około pięciu dni.

Jakie są objawy anginy ropnej?

Pierwszych objawów świadczących o pojawieniu się anginy ropnej można spodziewać się po około czterech do pięciu dni od momentu zarażenia. Możemy podzielić je na dwie grupy:

  • objawy odczuwane przez chorego: zaliczamy do nich ból gardła, wysoka gorączka sięgająca nawet 40 stopni, bóle głowy, bóle mięśni oraz stawów, uczucie rozbicia, osłabienie i zmęczenie;
  • objawy w obrazie klinicznym: do tej kategorii należą czopy ropno-śluzowe, biały nalot na języku, wybroczyny na miękkiej części podniebienia, intensywnie czerwone lub malinowe błony śluzowe gardła i migdałków (objaw ten wynika z ich przekrwienia) oraz bolesne powiększenie się węzłów chłonnych.

Jeżeli doświadczamy podobnych objawów, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, aby uniknąć nieświadomego przeniesienia bakterii na pozostałych domowników czy osoby z którymi pracujemy. Leczenie anginy jest bardzo skuteczne dzięki antybiotykom – już po pierwszej dawce, po odczekaniu 24 godzin od momentu jej przyjęcia osoba chora przestaje dalej roznosić patogeny. Szybkie podjęcie antybiotykoterapii znacząco minimalizuje również ryzyko wystąpienia powikłań, głównie kłębuszkowego zapalenia nerek oraz pojawiania się ropni okołomigdałkowych.

WiheHospital

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wybór poradni psychiatrycznej w Lublinie
Na czym polega USG
Czy witamina d pomaga w depresji

Jesteś zainteresowany reklamą?

Czy witamina d pomaga w depresji