Na szczęście świadomość Polaków w zakresie tego, jak istotna jest codzienna higiena jamy ustnej, wzrasta z dnia na dzień. Co bardziej istotne, świadomość ta przekłada się na konkretne działania, czyli szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, nitkowanie i płukanie jamy ustnej płynami stomatologicznymi. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że dolegliwości i schorzenia jamy ustnej to nie tylko problemy z samymi zębami, ale także z przyzębiem. Przyzębie to zespół tkanek otaczających szyjkę i korzeń zęba. Są to więc: ozębna, wyrostek zębodołowy oraz dziąsło. Wszystkie one spełniają ważną rolę, odżywiając ząb i wzmacniając go w zębodole.
Przyczyny chorób przyzębia
Zasadniczą przyczyną rozwoju chorób przyzębia jest niewystarczająca albo – co gorsza – brak higieny jamy ustnej. Bezpośrednim powodem rozwoju chorób tego typu jest płytka nazębna, powstająca wtedy, gdy myjemy zęby źle, za krótko lub w ogóle. Na zębach powstaje wtedy osad – mieszanka resztek jedzenia i bakterii. Gdy nie usuwamy go na bieżąco, osad ten zaczyna twardnieć i zamieniać się w kamień. Tak powstała płytka nazębna staje się źródłem toksyn, powodujących z czasem stan zapalny dziąseł. Niektóre choroby przyzębia nie są związane z płytką nazębną. Czynnikami ich powstania mogą być m.in.:
– uwarunkowania genetyczne;
– wiek – u osób starszych wzrasta ryzyko wystąpienia chorób przyzębia;
– płeć – częściej choroby te występują u mężczyzn, nie są to jednak uwarunkowania biologiczne, a raczej społeczne. Przyjmuje się, że mężczyźni częściej palą papierosy, rzadziej chodzą na wizyty kontrolne do stomatologa, mniej dbają o higienę jamy ustnej;
– choroby ogólnoustrojowe takie jak cukrzyca, osteoporoza czy AIDS;
– stres – podczas długotrwałego poddania organizmu stresowi wytwarza on specyficzne hormony, które znacząco zmniejszają odporność organizmu, dzięki czemu narażony on jest także na choroby jamy ustnej;
– palenie papierosów – niestety jest to nadal jeden z najczęstszych czynników wywołujących choroby przyzębia. Palenie sprzyja bowiem odkładaniu się złogów nazębnych, stwarza warunki dla rozwoju bakterii beztlenowych, szczególnie groźnych w jamie ustnej, powoduje zwiększenie produkcji substancji prozapalnych i enzymów proteolitycznych.
Paradontoza
Paradontoza to choroba przyzębia, która dotyczy nawet 70% osób. Z czasem prowadzi ona do rozchwiania zębów. Jej główną przyczyną jest wspomniana wcześniej nadmierna ilość płytki bakteryjnej. Początkowo atakuje ona zęby trzonowe i siekacze, później przenosi się także na resztę uzębienia.
Choroba ta jest dziedziczna, co jednak nie oznacza, że nie można jej uniknąć. Należy po prostu stosować odpowiednią profilaktykę:
– codzienna higiena jamy ustnej tj. szczotkowanie zębów, nitkowanie i płukanie płynami stomatologicznymi,
– częste wizyty kontrolne u stomatologa,
– regularne usuwanie kamienia nazębnego – co najmniej dwa razy do roku,
– używanie odpowiedniej pasty do zębów zawierającej takie składniki jak mleczan gliny, bisabolol, allantoinę,
– żel na paradontozę – użycie go odpowiednio wcześniej uchroni nas przed rozwojem choroby.

Afty
Jedną z najczęstszych chorób przyzębia są afty. Są to małe owrzodzenia na błonie śluzowej jamy ustnej. Otacza je zwykle rumień. Niestety mimo niewielkich rozmiarów afty są dość bolesne i powodują stan zapalny. Początkowo wyglądają one niewinnie – są zaledwie małą czerwoną plamką. Zaraz jednak za tym pojawia się pęcherz, wokół którego powstaje owrzodzenie.
Niestety z afty pojawiają się dość często. Przyjmuje się, że co trzeci człowiek cierpi z ich powodu przynajmniej raz w życiu. Aftom mogą towarzyszyć także inne dolegliwości jak np. powiększenie okolicznych węzłów chłonnych, a także gorączka.
Na pojawienie się aft może mieć wpływ kilka różnych czynników. Głównym powodem jest brak żelaza, kwasu foliowego i witamin z grupy B. Przyczyną mogą być także: uszkodzenia mechaniczne w obrębie jamy ustnej, choroby układu pokarmowego: alergie pokarmowe, celiakia. Afty powoduje także niewłaściwa dieta bogata w produkty spożywcze z wysoką zawartością konserwantów i sztucznych barwników. Nie bez znaczenia jest także stres i oczywiście niewłaściwa higiena jamy ustnej. Co ciekawe, przyczyną powstania aft może być także pasta do zębów, a konkretniej jeden z jej składników dodecylosiarczan sodu lub laurylosiarczan sodu.
Leki na afty podobnie jak na paradontozę są na szczęście łatwe do nabycia. Znajdziemy je w każdej dobrej aptece internetowej takiej jak Lek24. Pod linkiem https://www.lek24.pl/higiena-jamy-ustnej.html odnajdziemy nie tylko najczęściej interesujące nas dobre pasty wybielające, ale także właśnie różnego rodzaju preparaty na afty i żele na paradontozę.