Uroda

Ortodoncja u dorosłych. Dlaczego warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne? Jaki aparat wybrać?

16 czerwca 2020

Leczenie ortodontyczne bardzo często kojarzy się z dziećmi i młodzieżą. Ortodoncja nie ma jednak ram wiekowych – to dobry wybór także dla dorosłych.

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, której celem jest diagnozowanie i niwelowanie wad zgryzu oraz nieprawidłowego ustawienia zębów. Również pomaga ona w korygowaniu wad szczękowo-twarzowych.

Dzisiaj na prostowanie zębów w gabinetach ortodontycznych decyduje się coraz więcej osób. Z takiej metody korzystają nie tylko dzieci i młodzież, lecz również osoby dorosłe, ponieważ także w ich przypadku ortodoncja niesie szereg korzyści.

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne?

Współczesna ortodoncja może poradzić sobie z niemalże każdym problemem. Dobry ortodonta w Krakowie może wtedy zlikwidować nie tylko niewielkie przesunięcia zębów w łukach, ale również pomóc w bardzo złożonych przypadkach, na przykład przy mocnych stłoczeniach, zębach zatrzymanych, dużych wadach szczękowo-twarzowych.

Warto przy tym zaznaczyć, że prostowanie zębów nie tylko prowadzone jest w celu poprawy estetyki uśmiechu. Również wpływa ono pozytywnie na stan uzębienia oraz całej jamy ustnej.

Zalety noszenia aparatu ortodontycznego:

• równe, symetrycznie ułożone zęby
  • redukcja ryzyka próchnicy
  • zmniejszenie niebezpieczeństwa chorób przyzębia
  • poprawa estetyki rysów twarzy
  • polepszenie funkcji mowy

Wobec tego założenie aparatu ortodontycznego niesie ze sobą szereg zalet – niezależnie od tego, czy jest on stosowany u dzieci i młodzieży czy też u osoby dorosłej.

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych

Często można spotkać się z przekonaniem, że prostowanie zębów u osób dorosłych nie jest skuteczne i opłacalne. Jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej – za pomocą leczenia ortodontycznego można sprawić, że uśmiech będzie hollywoodzki, a zęby będą mocniejsze, dlatego redukuje to ryzyko wielu schorzeń, a tym samym konieczności założenia protezy.

Zasadniczo, ortodoncja umożliwia leczenie osób w każdym wieku – nie warto zatem patrzeć na metrykę, gdy celem jest ładny uśmiech. Kraków to jedno z wielu miast, gdzie można skorzystać z takiej oferty u najlepszych ortodontów w kraju.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Do leczenia ortodontycznego stosowane są różne typy aparatów ortodontycznych – Kraków to dobre miejsce, by skorzystać z takiej oferty, ponieważ tamtejsze gabinety stosują jedne z najnowocześniejszych aparatów.

Aparaty ortodontyczne można podzielić na dwie kategorie:

• aparaty ruchome – przeznaczone do wyjmowania z jamy ustnej
  • aparaty stałe – mocowane w jamie ustnej na stałe

Pacjent ma możliwość doboru takiego aparatu, który będzie spełniał jego oczekiwania. Warto jednak uwzględnić sugestie ortodonty – niektóre typy aparatów mogą przynieść lepsze efekty dla określonych rodzajów wad zgryzu.

Jaki aparat ortodontyczny będzie najlepszy dla osoby dorosłej? W tym przypadku najczęściej wybierane są aparaty estetyczne, które nie rzucają się w oczy. Wyglądają bardziej profesjonalnie, a przy tym skutecznie radzą sobie z różnymi nieprawidłowościami zębowymi. Stosują je także gabinety w mieście Kraków. Co wybrać?

Aparaty nakładkowe Invisalign

Invisalign to obecnie popularny sposób na prostowanie zębów – Kraków również oferuje taką metodę. W tym przypadku leczenie ortodontyczne polega na stosowaniu serii przezroczystych nakładek na zęby, które stopniowo zmieniają ich pozycję.

Takie aparaty ortodontyczne w mieście Kraków oferuje między innymi Klinika Stomatologiczna Se+, której domeną jest nowoczesna ortodoncja.

Aparaty stałe estetyczne – porcelanowe, kryształowe

Bardzo dobry efekt daje również prostowanie zębów z wykorzystaniem aparatów stałych estetycznych.

Do tej kategorii zaliczają się aparaty porcelanowe, czyli z zamkami wykonanymi z mlecznobiałej porcelany, a także aparaty kryształowe – zamki wykonane są z syntetycznego, przezroczystego kryształu.

Wobec tego ortodoncja to bardzo dobry wybór również dla osób dorosłych – odpowiednio dobrany aparat ortodontyczny pozwala na zniwelowanie nieestetycznych wad i poprawę kondycji zębów i dziąseł niezależnie od wieku.

Kamienie szlachetne
koreańskie kosmetyki do skóry