Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej – czym jest i jakie ma przeznaczenie?

10 marca 2023 Osocze bogatopłytkowe


W zabiegach medycyny estetycznej często wykorzystuje się preparaty pochodzenia naturalnego. Do tej kategorii zaliczane są również preparaty na bazie osocza bogatopłytkowego. Czym one są? Jakie mają zastosowanie?

Co to jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe (określane również jako PRP – z angielskiego platelet-rich plasma) to preparat bazujący na własnej krwi pacjenta. Osocze to zawiera dużą ilość płytek krwi i czynników wzrostu, które stosowane jest do wspomagania gojenia i regeneracji tkanek.

Zabiegi wykorzystujące osocze bogatopłytkowe są uznawane za bezpieczne, ponieważ przez wykorzystanie własnej krwi pacjenta zmniejszają ryzyko wystąpienia u niego reakcji alergicznych.

Jak produkuje się osocze bogatopłytkowe?

Proces produkcji osocza bogatopłytkowego odbywa się w dwóch etapach:

1. Pobranie małej próbki krwi od pacjenta – proces ten wygląda podobnie, jak w przypadku pobrania krwi do badania.

2. Umieszczenie próbki w wirówce, gdzie jest ona wirowana w celu oddzielenia płytek krwi od pozostałych składników znajdujących się w krwi.

Następnie uzyskany preparat jest wstrzykiwany w skórę pacjenta w wybranym obszarze zabiegowym. Zwykle wykonuje się kilka zabiegów dla najlepszych rezultatów.

Jakie zastosowanie ma osocze bogatopłytkowe?

Zabiegi na bazie osocza bogatopłytkowego mają bardzo rozległe zastosowanie i używane są one w różnych obszarach medycyny.

Bardzo często zastrzyki z osoczem bogatopłytkowym służą do przyspieszania procesu gojenia i zmniejszenia bólu i stanu zapalnego w dolegliwościach ortopedycznych, na przykład takich jak łokieć tenisisty czy choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego.

Także osocze bogatopłytkowe wykorzystuje się do wspomagania gojenia tkanek po wszczepieniu implantów dentystycznych, w celu regeneracji kości i leczeniu schorzeń przyzębia.

Również bardzo często wykorzystuje się je w celu poprawy wyglądu w gabinetach i klinikach medycyny estetycznej.

Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej – kiedy jest stosowane?

Nowoczesna medycyna estetyczna stosuje osocze bogatopłytkowe do prowadzenia różnych rodzajów zabiegów na ciele, twarzy i owłosionej skórze głowy.

Najczęściej stosuje się je w celu poprawy wyglądu skóry poprzez stymulację produkcji kolagenu, który jest bardzo ważnym składnikiem odpowiadającym za sprężystość i elastyczność skóry. Dzięki temu można zredukować widoczne zmarszczki i inne oznaki starzenia oraz zrewitalizować skórę. Czynniki wzrostu w osoczu mogą pomóc w naprawie uszkodzonych na skutek upływu czasu komórek i spowodować, że cera będzie wyglądała na młodszą.

Preparat na bazie osocza bogatopłytkowego może być też wstrzykiwany w skórę głowy, gdzie może stymulować mieszki włosowe. Dzięki temu zapobiega on nadmiernemu wypadaniu włosów i wspomaga wzrost nowych włosów, dlatego też jest to zabieg rekomendowany dla osób z problemem łysienia. Może być on stosowany zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Ponadto osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej można stosować w celu zredukowania nieestetycznych blizn poprzez stymulację wzrostu nowej tkanki. Ten zabieg często wykorzystuje się w przypadku blizn potrądzikowych. Najlepsze efekty widać wtedy, gdy blizny nadal są świeże.

WiheHospital

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kamienie szlachetne
koreańskie kosmetyki do skóry
Jak spowolnić starzenie się skóry

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak spowolnić starzenie się skóry