Nastrój nie jest czymś stałym. To, że się zmienia, nie powinno nikogo dziwić. Wpływ na niego ma bardzo wiele czynników. Jeśli te zmiany są jednak bardzo dynamiczne, często skrajne, a ty bez problemu przechodzisz od śmiechu do płaczu, powinnaś uważniej przyjrzeć się swojemu zdrowiu.
Od śmiechu do łez – czy to normalne?
Na nastrój człowieka wpływ ma bardzo wiele czynników, które często trudno tak jednoznacznie wskazać. Nastrój zależy od zdarzeń, ludzi, z którymi się spotykamy, sytuacji, w jakiej się aktualnie znajdujemy, wyborów, jakie przed nami stoją. To, że się on zmienia, nie jest więc niczym dziwnym. Zdarzają się jednak sytuacje, w których te wahania nastrojów są nie tylko bardzo dynamiczne, ale i skrajne. W takim przypadku można niestety podejrzewać choroby tarczycy lub inne trudności o charakterze psychologicznym.
Skąd te twoje nagłe zmiany nastroju?
Obecnie w Polsce u coraz większej liczby kobiet diagnozuje się niedoczynność lub nadczynność tarczycy, a także chorobę Hashimoto, czyli jedną z tzw. chorób z autoagresji. Objawy psychiczne tych jednostek chorobowych bardzo często wiążą się m.in. ze zmiennością nastrojów. Występuje ona także w innej chorobie tarczycy, czyli Gravesa-Basedowa.
Powodem zmienności nastrojów mogą być także problemy natury psychicznej. Nawracające epizody obniżonego nastroju przeplatane okresami euforii mogą wskazywać np. na chorobę afektywną dwubiegunową, której mogą towarzyszyć także zaburzenia pracy tarczycy.
Wahania nastroju mogą oczywiście towarzyszyć ci w okresie ciąży, menopauzy czy podwyższonego stresu. Przyczyniać się mogą do nich niedobory niektórych witamin, m.in. D3 czy B12.
Co zrobić? Jak sobie radzić?
Przede wszystkim warto udać się do lekarza internisty i poprosić o komplet podstawowych badań. Warto przede wszystkim skontrolować hormony tarczycy (TSH, FT3, FT4, anty-TPO). Dobrze jest także skontrolować potencjalne niedobory minerałów i witamin (szczególnie D3, B12). Być może konieczna okaże się wizyta u endokrynologa albo psychologa. Spróbuj się także przyjrzeć swoim myślom, sięgnąć po ukojenie, jakie daje praktyka wizualizacji lub medytacja. Z pomocą przyjść może ci także aromaterapia, a szczególnie olejek z bergamotki, który przez wielu specjalistów jest określany mianem toniku na nerwy. W aromaterapii bergamotka ma opinię olejku pomocnego przy depresji, w stanach napięcia, poprawiającego nastrój. Przede wszystkim jednak nie daj sobie wmówić, że wahania nastrojów to po prostu kobiece humory i permanentny PMS. Jeśli jednak wahania nastroju towarzyszą ci w tym okresie, z pomocą może przyjść z kolei mieszanka olejku z geranium i drzewka herbacianego. Przede wszystkim ustal przyczynę problemów z emocjonalnym rollercoasterem, jakiego doświadczasz.