Zdecydowanie najlepszym sposobem odżywiania noworodka, jest pokarm matki, ponieważ znajdują się w nim wszelkie składniki, które potrzebne są do tego, aby dziecko odpowiednio się rozwijało. Jednak, nierzadko zdarza się tak, że matka nie ma pokarmu wcale, jego ilość jest niewystarczająca, czy też są przeciwwskazania medyczne, które wykluczają podawanie dziecku mleka matki. Wówczas dobrym rozwiązaniem okazuje się mleko modyfikowane.
Co oznacza modyfikacja mleka?
Generalnie rzecz biorąc, mleko modyfikowane, takie jak np. https://aptekadziecka.pl/pol_m_DZIECKO_Mleka-411.html jest produkowane na postawie mleka krowiego, a cały proces jego modyfikacji, jest naprawdę bardzo skomplikowany. Kiedy mleko zostanie dostarczone do fabryki, następuje proces oddzielenia od mleka serwatki oraz śmietany. Składniki, które wówczas zostały wytworzone, są oczyszczane oraz odtłuszczane. Jednakże, zanim mleko od krowy stanie się mlekiem modyfikowanym, poddawane jest procesom, które maja na celu, w jak największym stopniu upodobnić je do pokarmu, który naturalnie wytwarzany jest przez kobiecy organizm. Producenci zmieniają ilość proporcji poszczególnych składników, dodają kolejne, a niektóre usuwają. Konieczne są takie działania, ponieważ w wyniku oczyszczania serwatki, część substancji zostaje z mleka również wyeliminowana, a więc koniecznie trzeba je uzupełnić. Proces ten, jak widać jest bardzo skomplikowany i niestety w jego wyniku, z mleka usuwane są także inne składniki mineralne, jakie następnie trzeba uzupełnić.
Działanie mleka modyfikowanego dla niemowląt
Mleko modyfikowane dla niemowląt ma za zadanie dostarczyć im wszystkich składników odżywczych, jakie są im potrzebne. Można także nabyć specjalistyczne mieszanki mleczne przeznaczone dla dzieci borykających się z problemami trawiennymi, takimi jak nietolerancja laktozy czy refluks żołądkowo-przełykowy. Istnieje także specjalne mleko modyfikowane dla noworodków urodzonych przed terminem porodu, które pomaga dziecku szybko przybrać na wadze.
Kiedy wprowadza się karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym?
Jest wiele różnych sytuacji, które sprawiają że matka nie ma możliwości karmić dziecka mlekiem naturalnym i potrzebuje zamiennika, a więc mleka modyfikowanego. Jako przeciwskazania do podawania mleka matki, wymienić możemy czynną i nieleczoną gruźlicę, AIDS, HIV, czy też zarażenie wirusami HTLV-1 i HTLV-2, które powodują chłoniaka oraz białaczkę. Jeżeli u dziecka stwierdzono nietolerancję laktazy, czy też galaktozemię, to wówczas również nie podaje się dziecku mleka matki, ponieważ nie będzie ono dobrze strawione przez maluszka.