Badania prenatalne – Co warto wiedzieć przed?

24 sierpnia 2023 Badania prenatalne

Wiele kobiet planujących dziecko bądź już będących w ciąży, chce dowiedzieć się, jakie badania należy przeprowadzić, aby zadbać o swoje dziecko. Jednym z takich badań jest badanie prenatalne, które wykonywane jest w gabinecie ginekologicznym w Kaliszu. Dowiedz się, jak przygotować się do takiego badania oraz dlaczego jest ważne, by je wykonać!

Co znajdziesz w artykule?

• Co to badania prenatalne?

• Przygotowanie do badania prenatalnego

• Dlaczego badania prenatalne są takie ważne?

• Czy każda ciężarna powinna wykonać badanie rpenatalne?

Co to badania prenatalne?

Jeśli nie wiesz czym są badania prenatalne, nie musisz się już martwić! Czytaj dalej i dowiedz się więcej z artykułu. Zestaw tych badań można podzielić na inwazyjne i nieinwazyjne, z czego większość wykonywana jest nieinwazyjnie. Pozwalają one ocenić stan płodu i odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne choroby lub nieprawidłowości rozwojowe, już we wczesnym stadium.

Warto też zaznaczyć, że badania prenatalne nie są badaniami obowiązkowymi, ale zalecanymi. Istotne jest to zwłaszcza, jeśli wykryte zostaną nieprawidłowości rozwojowe, by młodzi rodzice mogli odpowiednio wcześnie przygotować się na opiekę specjalistyczną.

Przygotowanie do badania prenatalnego nieinwazyjnego

Jedną z zalet takich badań jest to, że pacjentka nie musi specjalnie przygotowywać się do przeprowadzenia takiego badania. Nie jest konieczne odstawianie witamin lub suplementów, ani przychodzenie na czczo. Można wykonać pierwsze badanie prenatalne będąc już w 11 – 13 tygodniu ciąży. Nie czekaj dłużej i umów się na wizytę do gabinetu ginekologicznego. Sprawdź badania prenatalne Kalisz, aby dowiedzieć się więcej.

Badania wykonywane są w komfortowych warunkach dla pacjentki oraz z najwyższą starannością. Pierwsze ujrzenie dziecka jest momentem wyjątkowym dla przyszłych rodziców, dlatego warto sprawić, by ta chwila uwieczniona została w odpowiednich warunkach!

Dlaczego badania prenatalne są takie ważne?

Jedną z kluczowych zalet przeprowadzenia badania prenatalnego jest wczesna diagnostyka i ewentualne wykluczenie chorób i wad rozwojowych płodu. Pozwala to odpowiednio wcześnie przygotować się rodzicom na zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej, ale i monitorować stan zdrowia zarówno matki, jak i dziecka. Wiele z badań trzeba kilkakrotnie powtórzyć podczas trwania całej ciąży, a więc warto wybrać gabinet, w którym zostaniemy objęci przyzwoitą opieką.

Czy każda ciężarna powinna wykonać badanie prenatalne?

Stosując się do zaleceń Polskiego Towarzystwo Ginekologów i Położników badania przesiewowe, czyli nieinwazyjne badania prenatalne, powinna wykonać każda ciężarna. Stan zdrowia każdej przyszłej mamy różni się od siebie, co może wpływać na zdrowie nie tylko dziecka, ale i ciężarnej. W niektórych przypadkach zalecane jest również badanie prenatalne inwazyjne, ale nie ma co się bać. Medycyna rozwija się coraz bardziej i kobiety w ciąży nie muszą martwić się o poronienie. W przypadku amiopunktury ryzyko wynosi od 0,5 – 1%. Na szczęście badania nieinwazyjne nie niosą za sobą ryzyka uszczerbku na zdrowiu, a więc można jest śmiało wykonywać bez zmartwień.

Materiał zewnętrzny

Czy witamina d pomaga w depresji
środki na potencję bez recepty

środki na potencję bez recepty