Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Czy leki antydepresyjne mogą uzależniać?

1 kwietnia 2023 psycholog

Depresja jest uznana za powszechnie występującą chorobę cywilizacyjną, coraz mniej bagatelizowaną. Jej leczenie w dużej mierze polega na pracy psychologicznej z pacjentem, wsparciu najbliższych oraz farmakoterapii. Leki stosowane w kuracji  maja za zadanie poprawę nastroju – mogą być zatem posądzane o działanie uzależniające. Czy od antydepresantów można się uzależnić?

Na czym polega działanie antydepresantów?

Pomimo tego, że depresja jest chorobą psychiczną, powoduje szereg objawów somatycznych, które pogłębiają problem. Leczenie depresji z zastosowaniem wspomagająco leków antydepresyjnych podnosi poziom neurotransmiterów znajdujących się w mózgu. Dzięki temu chory odczuwa mniejsze przygnębienie, zaczyna mu wracać humor i dobre samopoczucie. Terapia antydepresantami pozwala choremu spojrzeć na świat z większym entuzjazmem i optymizmem. Dodatkowo, ułatwia pracę z psychologiem – chory potrafi bowiem racjonalniej spojrzeć na swoje problemy i aktywnie szukać ich przyczyn i rozwiązań.  

Czy leki antydepresyjne wpływają na zachowanie człowieka?

Leki antydepresyjne nie są w stanie wpłynąć na zachowanie człowieka. Jego podejście do siebie i świata ulega pod wpływem antydepresantów zmianie, jednak jest to powrót do stanu pierwotnego, sprzed rozpoczęcia procesu chorobowego. Odwrócenie negatywnych skutków zaburzeń depresyjnych nie jest natychmiastowe, zazwyczaj do osiągnięcia zadowalającego efektu niezbędna jest kilkutygodniowa terapia – psycholog Warszawa określa rodzaj leków, informuje pacjenta o ich działaniu. Jedynie nieprawidłowo dobrana dawka leków może powodować nadmierne rozentuzjazmowanie chorego, które może być uciążliwe tak dla niego, jak i jego otoczenia. Takie jednak symptomy wymagają jedynie zmiany leków lub korekty dawkowania.

Czym jest uzależnienie?

Przyswajanie substancji lub podejmowanie czynności działających w początkowych fazach przyjemnie i odprężająco na organizm może przekształcić się w uzależnienie. Z powodu oddziaływania na  obszary mózgu odpowiedzialne za przyjemność, organizm zaczyna domagać się stałego lub coraz większego dostępu do danej substancji lub stałego wykonywania danej czynności. Z biegiem czasu ta substancja, jak i czynności, od których człowiek staje się uzależniony nie wywołują już przyjemności, a stają się niezbędne do utrzymania normalnego funkcjonowania organizmu. Oddzielenie uzależnionego od czynnika uzależniającego powoduje obniżenie samopoczucia, zdenerwowanie, cierpienie i agresję.

Czy można uzależnić się od leków antydepresyjnych?

Zdania na temat możliwości uzależnienia od leków antydepresyjnych są mocno podzielone w społeczeństwie. Według opinii specjalistów – psychiatrów – takie sytuacje nie są możliwe w przypadku zachowania prawidłowego schematu leczenia i procedury odstawiania antydepresantów. Niedostosowanie się przez pacjenta do wytycznych może skutkować wystąpieniem objawów przypominających symptomy odstawienia. Pojawić mogą się:

  • nagłe pogorszenie się samopoczucia,
  • zaburzenia snu
  • niepokój,
  • nadwrażliwość na światło,
  • objawy somatyczne ze strony układu pokarmowego (nudności, biegunki) i nerwowego (drżenie kończyn).

Według niektórych środowisk jest to jednoznaczne potwierdzenie tezy, że środki antydepresyjne mają działanie uzależniające, a powolne ich odstawianie, przez redukcję przyjmowanych dawek, zmniejsza intensywność i dokuczliwość objawów odstawienia do praktycznie niezauważalnych w codziennym życiu.

Leki antydepresyjne bez recepty – czy można uzależnić się od ich działania?

Środki antydepresyjne, jakie odstępne są dla każdego bez konieczności odbycia konsultacji ze specjalistą dziedzinowym – bez okazania recepty – są preparatami bazującymi na naturalnych właściwościach wyciągów roślinnych. Zioła w nich stosowane, jak dziurawiec, szafran, kozłek lekarski czy szyszki chmielu nie powinny być jednak nadużywane i stosowane zgodnie z wytycznymi dołączonymi w ulotce informacyjnej lub wskazaniami lekarskimi. Oddziaływanie na poprawę nastroju może jednak wprowadzać w błędne przekonanie o konieczności stałego przyjmowania antydepresantów, co jest prosta drogą do uzależniania.

Jak każda substancja, leki antydepresyjne przyjmowane niezgodnie z zaleceniami, wytycznymi psychologa, w szczególności w nadmiernych ilościach lub przez zbyt długi czas – mogą uzależnić. Nie jest to jednak możliwe w przypadku stosowania się do harmonogramu leczenia. Leki antydepresyjne nie oddziałują trwale na ludzki organizm, ich powolne odstawianie skutecznie uniemożliwia uzależnienie.

Materiał zewnętrzny

WiheHospital

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wybór poradni psychiatrycznej w Lublinie
Czy witamina d pomaga w depresji
środki na potencję bez recepty

Jesteś zainteresowany reklamą?

środki na potencję bez recepty