Czym są elektrolity dla dzieci?

Dbanie o prawidłową gospodarkę elektrolityczną dziecka jest niezwykle istotne, jeśli chcemy, aby organizm dziecka prawidłowo pełnił swoje funkcje. Poważne powikłania wynikające z ich niedoborów mogą dotknąć zarówno dorosłego, jak i dziecko. Jest ważne, aby odpowiednio rozpoznawać stan, w którym należy podawać elektrolity dla dzieci.

Elektrolity – czym są?

Elektrolity to rozwory wodne wzbogacone o jony soli, które są niezbędne w płynach ustrojowych organizmu. Wśród nich wymieniamy:

 • sód,
 • jod,
 • potas,
 • magnez.

Zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej pozwoli na lepsze odżywienie organizmu oraz dotlenienie komórek. Z kolei niedobór elektrolitów może poważnie zachwiać tą równowagą, co odbije się również na układzie mięśniowym oraz nerwowym. Zaleca się sięganie po sprawdzone elektrolity dla dzieci, aby mieć pewność, że dostarczymy pociechą wszystkie niezbędne składniki.

Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka?

Burzliwy okres wzrostu dzieci jest czasem, w którym szczególnie dużym problemem może być dostarczanie elektrolitów. Dla dzieci narażenie się na odwodnienie i brak elektrolitów jest niezwykle duże. Sprzyjają temu różnego rodzaju choroby związane z gorączką, biegunką i wymiotami. Elektrolity dla dzieci powinny zostać uzupełnione również po wysiłku fizycznym oraz przegrzaniu się organizmów. Nie można też zapominać o dobrym nawadnianiu się. A jak można poznać, że pociecha ma za mało elektrolitów? Należy zwrócić uwagę na:

 • bóle głowy,
 • zawroty głowy,
 • omdlenia,
 • nadmierną senność,
 • ciągłe pragnienie,
 • mała ilość oddawanego moczu,
 • zaburzenia rytmu serca.

Wraz z nasilaniem się objawów może być konieczne udanie się do lekarza. Jeśli jednak pojawiły się dopiero pierwsze wskazania, że dziecko może mieć za mało elektrolitów, należy dostarczyć mu ich np. poprzez podanie odpowiedniego preparatu.

Jakie elektrolity dla dzieci podawać pociechom?

W każdej domowej apteczce powinny znaleźć się elektrolity dla dzieci. Dla najmniejszych dzieci (do 3. roku życia) są one podawane w postaci doustnej, czyli proszków rozpuszczanych w wodzie. Popularnością cieszą się również elektrolity w postaci tabletek musujących. Bardziej istotne od formy, ważne jest to, ile elektrolitów podawać. Dawkowanie elektrolitów dla dzieci jest zależne od masy ciała. Na początku (przez pierwsze 4 godziny) należy podać od 50 do 100 ml elektrolitów na kilogram masy ciała. Jeśli dziecko wymiotuje, zaleca się, aby po każdych torsjach odczekać kilka minut, a elektrolity należy podawać w formie niewielkich łyków. Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie kolejnych odruchów wymiotnych. Każdorazowo przed użyciem preparatu należy zapoznać się ze szczegółową instrukcją zwarta na ulotce leku.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.