Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Czy cesarka boli? Wszystko o zabiegu

27 listopada 2019

Przyszłe mamy często zastanawiają się, jak będzie przebiegał poród. Stres i obawy to naturalne odczucia. Poród siłami natury, jak sama nazwa wskazuje jest naturalny. Co, jeśli kobieta ma zaplanowane cesarskie cięcie już wcześniej? Po jej głowie krążą myśli: „Przecież to operacja. To musi boleć…”

Co to jest cesarka?

Jest to zabieg chirurgiczny, wykonywany w celu wyjęcia dziecka z łona matki. Polega na przecięciu powłok brzusznych oraz macicy. Wykonywany jest po znieczuleniu pacjentki zewnątrzoponowo lub podpajęczynówkowo. Różnią się one głównie przestrzenią znieczulenia oraz czasem działania. O tym oczywiście decyduje lekarz prowadzący.

Jak przebiega zabieg?

Jeśli decyzja o cesarce zapadła wcześniej, warto się do niej odpowiednio przygotować. Zabieg trzeba przeprowadzać na czczo, dlatego nie wolno jeść na sześć godzin przed. Aby uniknąć zabiegów higienicznych wykonywanych w szpitalu, warto pozbyć się owłosienia z części intymnych już w domu. Po przybyciu do szpitala, kiedy cesarka jest planowana, zakładany jest cewnik oraz welfron, przez który podawane są leki znieczulające. Następnie na rękę nakładamy jest ciśnieniomierz, który będzie mierzył parametry przez cały zabieg. Po przewiezieniu do sali, podawane jest znieczulenie i rozpoczyna się operacja. Pacjentka jest świadoma, jednak w zależności od rodzaju znieczulenia, nie czuje nic co dzieje się poniżej. Aby uniknąć niepotrzebnego widoku, na wysokości klatki piersiowej pielęgniarka ustawia parawanik. Gdy znieczulenie zaczyna działać, lekarz przystępuje do cięcia. Jest to pozioma linia, tuż nad włosami łonowymi. Przecinana jest skóra, następnie warstwy mięśni i macica. W tym momencie dziecko wyciągane jest delikatnie z brzucha mamy i przekazywane w ręce neonatologa, który sprawdza stan zdrowia. Jeśli wszystko jest dobrze i nie ma żadnych przeciwwskazań, dziecko przekazywane jest mamie, a lekarze przystępują do dalszych czynności. Wyciągają łożysko i zszywają kolejne warstwy podbrzusza. Po wszystkim kobieta przewożona jest do sali pooperacyjnej, gdzie czeka na malucha. Kiedy znieczulenie przestaje działać, podawane są leki przeciwbólowe.

Czy boli?

To pytanie dość subiektywne. Wszystko oczywiście zależy od organizmu. Podczas operacji pacjentka nie czuje bólu. Kiedy znieczulenie mija, podawane są środki przeciwbólowe. Dyskomfort odczuwalny jest przy chodzeniu. Ruch jednak jest niezbędny, by jak najszybciej wrócić do formy. Po kilku tygodniach od operacji odczuwalne jest napięcie w miejscu nacięcia. Jeśli mama dużo się rusza, powrót do pełni sił przebiega znacznie szybciej.

altermag

WiheHospital

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wybór idealnego stomatologa
Wynajem skanera wewnątrzustnego
pościel dla dzieci

Jesteś zainteresowany reklamą?