Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Kamienie szlachetne w jubilerstwie – zobacz czym się różnią

23 lutego 2024 Kamienie szlachetne


Gdyby nie różnorodność rodzajów kamieni szlachetnych i ich paleta barw, sztuka jubilerstwa straciłaby wiele ze swojego bogactwa. Już w starożytności te naturalne klejnoty stanowiły istotny składnik produkcji wysokojakościowej biżuterii. Dlaczego wyroby jubilerskie zdobione kamieniami szlachetnymi są tak cenione? Czym różnią się kamienie jubilerskie od ozdobnych? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule

Czym są kamienie szlachetne?

Kamienie szlachetne, zwane również kamieniami jubilerskimi, kształtują się w wyniku procesów zachodzących w skorupie ziemskiej. Stanowią one jednorodne warianty minerałów, charakteryzujące się wyjątkowym wyglądem. Kiedy kamień szlachetny zostaje osadzony w złocie lub innych cennych kruszcach, staje się integralną częścią eleganckiej biżuterii. Poznaj główne cechy kamieni szlachetnych:

  • Autentyczne pochodzenie

  • Ograniczona dostępność i rzadkość występowania

  • Połysk i piękno

  • Twardość i wytrzymałość

Rodzaje i właściwości kamieni szlachetnych

Każdy z rzadkich kamieni szlachetnych posiada unikalne pochodzenie, charakterystyczne właściwości i niepowtarzalny charakter. Poznaj najpopularniejsze kamienie jubilerskie:

Diament

Diament, nazywany królem kamieni szlachetnych, budzi pożądanie ze względu na swoją legendarną sławę, olśniewające piękno i symboliczne znaczenie trwające przez wieki. Jego nazwa wywodzi się z greckiego słowa „adamus”, tłumaczonego jako „niezniszczalny”, co odnosi się do odporności i twardości tego wyjątkowego kamienia.

Na okazję zaręczyn najczęściej wybiera się pierścionki z brylantami, posiadające diamenty o okrągłym i starannie oszlifowanym kształcie. Tak oszlifowany diament w pierścionku zaręczynowym symbolizuje prawdziwą, czystą i wieczną miłość oraz wierność.

Rubin

Rubin, uznawany za jednego z najbardziej niezwykłych kamieni szlachetnych. Od wieków symbolizuje gorącą, namiętną miłość. Płomienna barwa rubinu jest zachwycająca i przybiera różnorodne odcienie, od delikatnego różu do głębokiej purpury. Nazwa tego kamienia wywodzi się z łacińskiego słowa „ruber”, co dosłownie oznacza czerwony i idealnie odnosi się do tegoż kamienia szlachetnego. Wspaniałą barwę rubin zawdzięcza obecności domieszki tlenku chromu. To właśnie ten związek, będący barwnikiem występującym w niewielkich ilościach w skorupie ziemskiej, sprawia, że rubin jest jednym z najrzadziej występujących kamieni szlachetnych na naszej planecie.

Szmaragd

Trudno opisać unikalną zieleń szmaragdu, stąd prawdopodobnie powstało specjalne określenie szmaragdowej zieleni. Ta pełna życia i głęboka barwa, emanująca dynamizmem i tajemniczością, sprawia, że te niezwykłe kamienie mogą zachwycić swoim pięknem. Jego głęboki, piękny odcień zieleni, nadający mu niepowtarzalny charakter, stanowi jedną z charakterystycznych cech tego wspaniałego kruszcu. Nazwa pochodzi od greckiego słowa „smaragdos”, dosłownie oznaczającego „zielony kamień”.

Szafir

Niebieski szafir doskonale harmonizuje elegancki chłód z głębią, tworząc niepowtarzalny efekt. Jest to odmiana korundu, czyli jednego z najtwardszych, tuż po diamentach, kamieni występujących naturalnie. Mimo że dominuje w odcieniach niebieskich, często ujawnia się również w różnorodnych barwach, które wynikają z obecności domieszek żelaza lub tytanu. Nazwa „szafir” ma korzenie w języku greckim i pierwotnie oznaczała szlachetny kamień o błękitnym zabarwieniu.

Materiał zewnętrzny

WiheHospital

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kamienie szlachetne
koreańskie kosmetyki do skóry
Jak spowolnić starzenie się skóry

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak spowolnić starzenie się skóry