Każdy oddział wchodzący w skład szpitala bądź nawet kliniki prywatnej powinien być odpowiednio wyposażony. Nie jest to żaden wymysł, a przepis, który należy uszanować, zaakceptować i oczywiście się do niego ustosunkować. Im bardziej skomplikowanymi zadaniami zajmuje się konkretny blok, tym ważniejszy staje się jego układ i składające się na niego elementy. W jaki sposób wyposaża się zatem blogi operacyjne? Czego nie może w nich zabraknąć, aby działający na nich lekarze byli w stanie pracować w dogodnych i pomagających im warunkach? Jak powinno wyglądać wyposażenie bloku operacyjnego?
Wyposażenie bloku operacyjnego
Nieodłączną częścią każdego bloku operacyjnego są myjnie oraz chirurgiczne umywalnie. To w tych miejscach lekarze mogą przygotować się do swojej pracy. Pomieszczenia są dostępne wyłącznie dla personelu medycznego, który funkcjonuje na bloku operacyjnym, czyli bierze udział w przeprowadzaniu zabiegów na pacjentach. Bardzo ważne jest to, aby wszystkie te elementy i meble, które wprowadzane są do myjni i chirurgicznych umywalni były wykonane z nierdzewnej stali. Zapewnia ona wysoką funkcjonalność i jest gwarancją najwyższej jakości. Nie tylko sprawia, że z mebli można korzystać dłużej, ale pozwala również łatwiej utrzymać je w czystości. A w przypadku bloków operacyjnych ta higiena powinna być stawiana na pierwszym miejscu. Oczywiście poszczególne elementy wyposażenia mogą przyjmować różne postacie. Niektóre z nich będą wolnostojące. Inne zostaną powieszone bezpośrednio na ścianach. Zawsze muszą jednak znajdować się na takiej wysokości, aby każdy pracownik miał do nich łatwy i swobodny dostęp.
Meble na bloku operacyjnym
W przypadku projektowania wnętrza bloków operacyjnych, czyli miejsc, w których wykonuje się zabiegi, teoretycznie można już zastosować o wiele bardziej zróżnicowane elementy wyposażenia. Ale jednak większość właścicieli szpitali sięga po niemalże te same meble i przyrządy, które od lat znakomicie się sprawdzają. Nie widzą potrzeby, by zastępować je czymkolwiek innym. Zawsze umieszczają więc na blokach m.in. stoliki i wózki zabiegowe. Służą one do przetrzymywania drobnych narzędzi i przyrządów. Zazwyczaj umieszcza się na nich te narzędzia i materiały, które będą używane już podczas samej operacji, które lekarz musi mieć cały czas pod ręką. Wyróżnia się także grupę elementów uzupełniających standardowe wyposażenie. W jej skład wchodzą m.in. różnego rodzaju taborety (zazwyczaj z możliwością regulowania ich wysokości), stojaki na odpadki, regały o zróżnicowanej ilości półek, kosze, półki. Czy nawet wieszaki na buty robocze. Każdy z tych elementów ma za zadanie usprawnić działania przeprowadzane na bloku operacyjnym. Tak też zwykle się dzieje.
Sam talent czy umiejętności lekarzy często okazują się niewystarczające. Nawet najlepiej wykwalifikowani pracownicy medyczni nie byliby w stanie nic zdziałać, jeżeli nie dysponowaliby specjalistycznymi elementami wyposażenia. Koniecznie należy je uwzględnić podczas projektowania i uzupełniania bloków operacyjnych. Bez tych nawet najdrobniejszych przyrządów i przedmiotów praca lekarzy byłaby mało efektywna. Wyposażenie bloku operacyjnego ma więc kluczowe znaczenie.