Na czym polega USG i kiedy się zleca to badanie?

20 lipca 2024 Na czym polega USG

Ultrasonografia (USG) to jedno z najczęściej stosowanych badań diagnostycznych w medycynie. Dzięki swojej bezbolesności, braku inwazyjności oraz szerokiemu spektrum zastosowań, USG stanowi podstawowe narzędzie w diagnostyce wielu schorzeń. Czym dokładnie jest ultrasonografia, jak przebiega badanie oraz w jakich sytuacjach jest zalecana? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest USG?

USG, czyli ultrasonografia, to metoda diagnostyki obrazowej, która wykorzystuje fale ultradźwiękowe. W przeciwieństwie do promieniowania rentgenowskiego, ultradźwięki są całkowicie bezpieczne dla organizmu. Fale ultradźwiękowe emitowane przez głowicę aparatu przenikają przez ciało i odbijają się od różnych struktur wewnętrznych. Odbite fale są następnie rejestrowane i przetwarzane przez komputer, co pozwala na uzyskanie obrazu badanego narządu w czasie rzeczywistym.

Jak przebiega badanie USG?

Badanie USG jest stosunkowo proste i nie wymaga specjalnych przygotowań, choć w niektórych przypadkach pacjent może być poproszony o picie dużej ilości wody lub o unikanie spożywania pokarmów przed badaniem. Procedura rozpoczyna się od nałożenia na badaną okolicę specjalnego żelu do usg. Żel do USG jest niezbędny, ponieważ usuwa warstwę powietrza między głowicą a skórą, co poprawia przewodnictwo ultradźwięków i jakość obrazu.

Po nałożeniu żelu lekarz przesuwa głowicę po skórze, obserwując na ekranie komputera obraz badanego obszaru. Całe badanie trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut, w zależności od narządu i celu diagnostycznego.

Zastosowania USG

Ultrasonografia znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. Poniżej przedstawiamy najczęstsze sytuacje, w których zaleca się wykonanie badania USG:

1. Ginekologia i położnictwo: USG jest podstawowym narzędziem w monitorowaniu ciąży. Pozwala na ocenę stanu płodu, jego wielkości, położenia oraz wykrywania ewentualnych wad rozwojowych. USG ginekologiczne umożliwia także diagnostykę schorzeń narządów rodnych, takich jak cysty, mięśniaki czy endometrioza.

2. Kardiologia: echokardiografia, czyli USG serca, jest jednym z kluczowych badań w diagnostyce chorób serca. Umożliwia ocenę struktury i funkcji serca, pozwala wykryć nieprawidłowości w budowie zastawek czy naczyń krwionośnych.

3. Gastroenterologia: USG jamy brzusznej pozwala na ocenę narządów, takich jak wątroba, trzustka, nerki czy pęcherzyk żółciowy. Może być stosowane do wykrywania kamieni żółciowych, zapalenia trzustki, guzów w obrębie jamy brzusznej oraz innych schorzeń.

4. Neurologia: USG Doppler jest używane do badania przepływu krwi w naczyniach krwionośnych, co jest szczególnie ważne w diagnostyce udarów mózgu oraz ocenie ryzyka miażdżycy.

5. Ortopedia i reumatologia: USG stawów i mięśni pozwala na ocenę tkanek miękkich, diagnostykę urazów, zapaleń oraz innych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Zalety USG

Ultrasonografia ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to niezwykle popularne badanie diagnostyczne. Przede wszystkim jest to metoda bezbolesna i nieinwazyjna. Brak promieniowania jonizującego sprawia, że USG jest bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży i dzieci. Dodatkowo, USG pozwala na uzyskanie obrazu w czasie rzeczywistym, co umożliwia dynamiczną ocenę narządów i struktur.

Kiedy należy wykonać badanie USG?

Badanie USG zaleca się w wielu sytuacjach diagnostycznych:

• Bóle brzucha o niewyjaśnionej przyczynie.

• Monitorowanie ciąży i ocena stanu płodu.

• Diagnostyka guzów i zmian skórnych.

• Ocena struktur mięśniowo-szkieletowych po urazach.

• Diagnostyka chorób serca i naczyń krwionośnych.

Pomimo licznych zalet, warto pamiętać, że Ultrasonografia ma swoje ograniczenia. Nie jest na przykład najlepszą metodą do obrazowania kości ani tkanek głęboko położonych.

Reasumując, USG jest wszechstronnym narzędziem diagnostycznym o szerokim zakresie zastosowań. Dzięki jego bezpiecznemu charakterowi i efektywności, stanowi ono niezastąpione wsparcie w codziennej praktyce medycznej.

Na czym polega USG
Czy witamina d pomaga w depresji